112 şöförünü hastanelik ettiler

Belediye başkanı çaycıyı tokatladı!

Erdoğan: ‘Yüzleşmeye varız, biz rahatız’

Nur Yerlitaş canlı yayında ağladı

Yunusemre Kent Akademisi hizmete başlıyor

Eğitim 6 Mayıs 2015
392

Manisa’da YUKA heyecanı yaşanıyor. İmzalanan protokelle YUKA’nın kurulması kesinleşti… Yunusemre Belediyesi ile Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) arasında imzalanan protokol ile Yunusemre Kent Akademisi (YUKA) kurulduğu öğrenildi.

Yunusemre Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, CBÜ Rektörü Kemal Çelebi, belediye başkan yardımcıları, rektör yardımcıları, akademisyenler ve daire müdürleri katıldığı tespit edildi. Akademinin uğraşları ile ilgili bilgiyi Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel verdi. Protokol imza töreninde konuşan Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, “Bugün burada bir güzelliğe daha imza atıyoruz. Yunusemre olarak, üniversitemizin büyük bir kısmını bünyemizde barındırıyoruz. Yunusemre Belediyesi olarak, daha yeni kurulan bir belediye olmamıza karşın, yaptığımız büyük projelerle, tabiri caizse emeklemeden yürümenin gayreti içerisine girdik. Kentsel dönüşümle ve Toplu konutla ilgili büyük hamleler gerçekleştirdik. Zaman hızla geçiyor. Biz az zamanda çok iş yapabilmek için çaba sarfediyoruz. Kentimizin geleceği, ilin şehir merkezi, il kültürü, kültür merkezleri gibi bir çok projemiz var. Bunların dışında ilin gelişimi, sosyo-ekonomik yapısı, mimarisi, tarihi, kültürü gibi bir çok önemli konular var. Eminim ki bu konuda üniversitemizde de çok önemli birikimleri ve çok değerli hocalarımız var. Bu değerli akademisyen arkadaşlarımızdan da istifade etmeyi amaçlıyoruz. Kentimizin geleceği adına böylesine güzel bir oluşumu kurduk. Bugün atacağımız imzalarla hayata geçirecek olduğumuz Yunusemre Kent Akademisi’nin de olumlu çalışmalara imza atacağına inanıyorum.” şeklinde konuşma yaptı.

ÇOK CİDDİ PROJE

Celal Bayar Üniversitesi’nin görevinin sadece yüksek öğretim ve bilimsel çalışmalar yapmak olmadığını dile getiren Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Kemal Çelebi, “Üniversiteler aynı zamanda bilgilerini deneyimlerini çevre ile paylaşmak zorundadır. Yani biz üniversite olarak, kamu kurum ve kuruluşlarımızla, belediyelerimizle her türlü işbirliğine hazırız. Bu anlamda şunu çok rahat söylemeyelim ki, şimdiye kadar yapmış olduğumuz en ciddi işbirliğimizi Yunusemre Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz projedir. Saygıdeğer başkanımızın akademik bir geçmişinin olması da, üniversitemizin kıymetini bilmesi açısından da önemlidir. Eskiden ülkeler arası, devletler arası rekabetler yaşanırdı. Şimdi ise iller arası rekabetler yaşanmakta. Günümüzde devletten bireye doğru bir yönetim anlayışı gittikçe artmaktadır. Merkeziyetçi yönetim, yerini güçlü yerel yönetimlere bırakıyor. Kentlerin rekabet güçlerini artırmaları, sürdürülebilir ilsel kalkınmayı gerçekleştirmeleri, lakin bilgi ile mümkün olacaktır. İşte biz de bugün burada bu temel de bir işbirliğini gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda, biz üniversite olarak Yunusemre Kent Akademisi’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda, her türlü bilimsel toplantıyı, konferansı, sempozyumu gerçekleştireceğiz. Talep edilen araştırmaları yapacağız. Her türlü akademik danışmanlık hizmetini de vermeye hazırız. Böyle güzel bir işbirliğinin gelecekte, yararlı ve verimli sonuçlar üreticine inanıyorum. Bu işbirliğinin de bundan akabinde güçlenerek devam edeceğini olan inancım da tamdır. Yunusemre Kent Akademisi’nin olumlu, yararlı, verimli çalışmalar gerçekleştirmesi ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

İLK ÇALIŞMANIN KONUSU BELLİ OLDU

Yunusemre Kent Akademisi ile ilgili bilgi veren Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel ise “İlk etapta 3 ana çalışma grubu belirlenen YUKA’da tüm çalışmalar bu ana gruplar altında şekillendirilecek. Bu gruplar, sosyo-ekonomik çalışma grubu, il mimarisi ve estetiği çalışma grubu, tarih, kültür ve insan çalışma grubudur. Çalışma gruplarının ilk etapta yapacağı işler arasında ev hanımlarına yönelik olarak finansal okur yazarlık eğitimleri, Yunusemre beldesi demografik yapı araştırma ve bu çerçevede projeler oluşturulması, belediye ve beldenin güçlü, zayıf yönlerinin araştırılması, fırsat ve risklerin değerlendirilmesi bulunuyor. Koordinasyon kurulu her ayın 2. haftası olmak üzere rutin aylık toplantılar gerçekleştirecek. Fikir meclisi ve proje üretim merkezi bu yapı ile koordineli olarak çalışacak. Akademi, beldeye yönelik çalışılacak, direkt veya dolaylı olarak il hayatına katkısı dokunabilecek, şehre kimlik katabilecek doktora ve yüksek lisans tezleri için akademik yıl içinde ödüllü tez yarışmasına çıkmayı planlıyor. Üniversite bünyesinde ‘Genç Akademi Düşünce Kulübü’ adı altında beldede okuyan üniversite talebelerinin de sürece dahil olması adına bir talebe kulübü kurulacak. Yunusemre Kent Akademisi’nin ilk çalışması da 18 Mayıs 2015 tarihinde ‘Kentsel Dönüşüm ve Kent Mimarisi’ Çalıştayı olacak” şeklinde durumu özetledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Ösym’de son gelişmeler!

Ösym’de son gelişmeler!

6 Ocak 2015
322
İzmir’de TEOG heyecanı

İzmir’de TEOG heyecanı

29 Nisan 2015
269
EXPO 2016’da şok olay

EXPO 2016’da şok olay

30 Haziran 2015
360
Abdullah Avcı cezayı yedi

Abdullah Avcı cezayı yedi

11 Mayıs 2015
306

%d blogcu bunu beğendi: