Balıkesir’li talebe son yolculuğuna uğurlandı!

Metrobüs’te feci kaza

Barcelona’dan dev başarı!

Nisan ayında kar yağdı

Yunanistan kritik virajdan dönebilecek mi?

Gündem 20 Nisan 2015
287

Yunanistan’ın mayıs ayı içerisinde tekrar kredi borcu ödemesi gerekiyor. Lakin Atina’nın bu parayı nereden bulacağı belirsiz. Yunanistan’ın yeni devir kredi borcu ödemeleri 1 Mayıs’ta başlayacak. Ülkenin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) 200 milyon euro ödemesi gerekli. Haziran ayı ortalarına kadar IMF’ye yapacağı ödemelerin toplamı 2,5 milyar euroyu buluyor. Bunlar da IMF’nin kurtarma paketleri çerçevesinde Yunanistan’a verdiği kredi borçları.

IMF ‘kurallara dayanan bir enstitüdür’

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, geçen hafta yaptığı bir izahda IMF’nin ‘kurallara dayanan bir enstitü’ olduğunun altını çizdi ve bu kurallar izin vermediği için de Yunanistan’a borç ertelemesi yapamayacaklarını ima etti. Ekonomi uzmanları, “Aynı gerekçelerle Avrupa Merkez Bankası’nın da kredi derecelendirmesinde düşüş kayıt eden Yunanistan devlet tahvillerini güvence olarak kabul etmemesi gerekirdi” şeklinde konuşuyorlar. Lakin o devir istisnai bir izinle bu kurallar devre dışı bırakılmıştı. Yunanistan’da şubat ayında Aleksis Tsipras önderliğindeki hükümetin işbaşına gelmesi akabinde Avrupa Merkez Bankası bu istisnai izni kaldırmış ve ülke için önemli bir finans kaynağını kesmişti.

Yunanistan şimdi kendisine vaat edilen 7 milyar 200 milyon euro hacmindeki yardımların bir an önce verilmesini ümit ediyor. Lakin kreditörler Tsipras hükümetinin reform çabalarını yetersiz tespit ettiği için para yardımı yapmaya yanaşmıyor.

Euro Bölgesi tasarruf programlarında ısrarlı

Euro Bölgesi 20 Şubat’ta yardım programını haziran ayına kadar uzatma hususunda görüş birliğine varmıştı. O devirde bu uzlaşma başarı olarak yansıtılmış, lakin belirginlik sağlanamamıştı. Yunanlar bu uzlaşmayı ‘yeni çerçeve anlaşması’ olarak gördüklerini Almanya Başbakanı Angela Merkel’e bildirmişlerdi. Diğer Euro Bölgesi ülkeleri ise bu uzlaşma çerçevesinde kendilerini tasarruf politikalarını devam ettirme yükümlülüğünde görmüşlerdi. Lakin Yunan hükümeti tam da bunu reddediyor ve seçmenin sosyal olmayan, ekonomik açıdan verim getirmeyen bu şartların kaldırılması için yeni Yunan hükümetine oy verdiğini ileri devam ediyor. Yunan hükümetinin yaptığı diğer seçenekler ise Euro Grubu tarafından yetersiz olduğu gerekçesiyle reddediliyor.

Maliye bakanları Riga’da buluşuyor

Euro ülkelerinin maliye bakanları 24 Nisan Cuma günü Letonya’nın başili Riga’da yeniden bir araya gelerek Yunanistan’ın pozisyonunu konuşacaklar. Lakin Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, ‘bu konuda yeni bir gelişme olmadığını’ vurguladı.

Siyasi gözlemciler Yunanistan hükümetinin büyük bir olasılıkla kreditörlerin tasarruf ve reform şartlarına boyun eğmek zorunda kalacağı görüşü hakim.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: