KYK’da oturma eylemi

Ezan okununca güzeller ara verdi

Hidayet Türkoğlu rakiplerini değerlendirdi

Uzaydan ilk görüntüler alındı

YGS’ye bu konuları bilmeden girmeyin !

Eğitim 22 Ocak 2015
1.986

Ortalama olarak 160 sorudan 79’unun bu konulardan çıktığını düşünecek olunursa, adayların çalışmalarında bu konulara mutlaka önem vermeleri gerekiyor. Peki, bu YGS konularına hakim olmak size nasıl bir avantaj kazandıracak? Soruların ortalama çıkma sayısına göre Parlakbirgelecek.com’un özel hesap makinasında yaptığımız hesaplamalar sonucunda, bu 10 konuya hakim olan ve bu konulardan gelen sorularda tam performans gösteren bir aday, sınavda başka bir soru yapmasa dahi ham puan olarak 300-340 arasında bir puan alma şansına sahip (ki bu da 100.000 ile 260.000 arasında bir sıralamaya denk geliyor. Yani adayın ilk %5-10luk dilim içinde olduğunu göstermekte).

Daha fazla meraklandırmadan YGS’de çıkan en önemli 10 konunun listesine geçelim:

 

SAYILAR

 

Doğal sayılar, tam sayılar, modüler aritmetik, rasyonel sayılar, gerçek sayılar, mutlak değer, üslü ifadeler, köklü ifadeler, oran/orantı ve problemler konularını kapsayan bu temel konu 9. Sınıfta öğretilen ve adayların tüm lise hayatları boyunca pratik yapma şanslarının olduğu bir konu. Temel Matematik testinin neredeyse yarısını kapsayan bu bölümde soruların %30’u kolay, %35’i orta, %35’i ise zor seviyeden çıkmakta.
 

PARAGRAF BİLGİSİ

 

Seçilmiş metin ve metin parçalarda paragrafın anlatımı, yapıları, anlam ve ana düşünce, düşünceyi geliştirme yolları konularını kapsayan paragraf bilgisi Türkçe Testinin en önemli konularından. Yorum yeteneği ve okuduğunu anlamaya dayalı bu bölüm sınavda zaman almakta ve özellikle son yıllarda adayları zorlamakta. Şimdiye kadar çıkmış paragraf sorularının %35’i kolay, %55’i orta, %10’u ise zor seviyededir.

 

CÜMLE BİLGİSİ

 

Cümle bilgisi genellikle cümlede anlam, dilek ve istek cümleleri, cümlenin ögeleri ve metinde kazandıkları anlamlara göre cümleler sorularını kapsamaktadır. Hem yorum hem de bilgi sorularından oluşan cümle bilgisi sorularının %65’i kolay, %25’si orta, %10’u da zor seviyeden çıkmaktadır.
 

DOĞAL SİSTEMLER

 

Coğrafya’nın temel konularından 9. Sınıf doğal sistemler konuları her sene YGS sınavlarında önemli rol oynayan konulardan. Ağırlıklı olarak harita bilgisi, koordinat sistemleri, izohipsler, dünyanın şekli ve hareketi, hava durumu ve iklim elemanları ve iç ve dış kuvvetler konularını inceleyen bu ünite ağırlıklı olarak bilgi ve hesaplama problemlerinden oluşuyor.  Çıkan soruların %60’ı kolay, %30’u orta, %10’u ise zor seviyeden çıkıyor.

 

ÇÖPLERİNİ DÖKTÜĞÜ ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜ OLACAK BAŞARI HİKAYESİ İÇİN TIKLAYIN

 

BİLEŞİKLER

Bileşik formüllerin yazımı, iyonik ve kovalent bağlar, polarlık, organik bileşikler konularını kapsayan bileşikler ünitesi Kimya’nın temel konularından olmakla birlikte sınav sorularının da vazgeçilmez konularından. Her sene yaklaşık Kimya sorularının %25’inin çıktığı bileşikler konusu sorularının zorluk dağılımı ise şu şekilde: %60 kolay, %30 orta, %10 zor.
 

YGS – LYS SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIZ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

KELİME BİLGİSİ

 

Kelime bilgisi konusu ağırlıklı olarak sözcük öbeklerinde anlam sorularında oluşmakta ve YGS Türkçe sınavının temel soru tiplerinden biri. Özellikle Türkçe testinin başında karşımıza çıkan bu sorularda yakalayacağımız iyi performans, sınavın geri kalan kısmı için de önemli bir moral kaynağı olacaktır. Soruların %40’ı kolay, %50si orta ve %10’u da zor seviyeden çıkmakta.

 

TEST SORULARINDA BAŞARILI OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ HABERİ İÇİN TIKLAYIN
 

ANLATIM BOZUKLUKLARI VE İMLA KURALLARI

 

Adayların ilköğretimden beri sürekli haşır neşir oldukları imla kuralları ve anlatım bozuklukları konuları YGS sınavında da karşımıza çıkıyor. %90’ı kolay, %10’u ise orta zorlukta olan bu sorular adayların kolay bir şekilde netlerini artırmaları için ideal bir fırsat.
 

TEST YERİNİ YAZILI SINAVA BIRAKACAK HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

OLASILIK VE İSTATİK

 

Permütasyon, kombinasyon, binom açılım gibi temel kavramların yanında olasılığı da kapsayan bu ünite adayların konulardak temel kavram ve standart çözüm metodlarını öğrenmeleri ile sorularla daha kolay baş edebilecekleri bir ünite. Çıkan soruların zorluk dağılımı ise %15 kolay, %45 orta ve %40 zor seviyede.
 

MATEMATİK FORMÜLLERİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

HÜCRE

 

Biyoloji’nin temel konusu olan Hücre ünitesi geniş kapsamı sebebiyle dikkati çekiyor. Hücrenin yapısı, canlıların bileşenleri, hücre türleri (ökaryot, prokaryot, bitki, hayvan) konularını kapsayan bu ünite YGS biyoloji sorularının neredeyse %25’ini oluşturuyor. %30’u kolay, %40’ı orta ve %30’u zor seviyede olan sorular ağırlıklı olarak bilgi bazlı.
 

YGS PRATİK YOLLAR HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

MADDE VE ÖZELLİK

 

11. Sınıf madde ve özellikleri konuları, yani katı, sıvı ve gazlarda basınç ve ısı alışverişi, YGS Fizik sorularının olmazsa olmazları. 11 sınıf konusu olması sebebiyle soruların %65’i orta, %35’i ise zor seviyede olan bu konuya hakim olabilen öğrenciler sınav sonuçlarında önemli bir pozitif farklılık yapma şansına sahipler. 

 

TÜRK EDEBİYATINDA İLKLER HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: