Ayşe Hatun Önal konserde şov yaptı

Kablosuz sarj edilen araba!

Kamyon ile midibüs çarpıştı 20 yaralı!

IŞİD lideri Bağdadi’nin yaralandığı iddia edildi

YGS’ye başvururken aman dikkat

Eğitim 12 Ocak 2015
300

Yükseköğretime Geçiş Sınavı başvuruları 5 Ocak’ta başladı. Bu yıl kılavuzun yayınlanmasıyla sistemde bazı değişikliklerin yapıldığı görüldü. Bunlardan ilki sınav ücretinin başvurudan önce değil sonra yatırılması. Böylece her aday başvuru sayısınca ücreti yatırmış olacak, başvuru öncesinde ki ücret belirsizliği ortadan kalkmış olacak. Ayrıca sınav ücretine de yüzde 25 oranında zam geldi. 

PUAN TÜRLERİNE DİKKAT

Hukuk fakültelerinin öğrenci aldığı puan türü TM 3’ten TM 2’ye geçti. Hukuk fakültesi tercih edecek öğrenciler, LYS 1 yerine LYS 3’e daha fazla zaman ayırarak ders planlarını buna göre yapmalılar. Türkçe ve Matematik puan türlerindeki Geometri testinin ağırlığı azaldı. Bu da sayısal olarak Türkiye’deki standart sapmalar ve ortalamalar dikkate alındığında yaklaşık yüzde 2’ye karşılık geliyor. Hukuk fakültelerinin öğrenci aldığı puan türünün TM 2’den TM 3’e geçmesi de önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor. Bu değişiklik ilk önce çok büyük bir heyecan yarattı. Hukuk fakültelerinin öğrenci aldığı puan türü Türkçe ve Matematik alanından Türkçe ve Sosyal alanına geçtiği zannedildi ancak öyle değil. Hukuk fakültesine girmek isteyen adaylar LYS 1’e girip Matematik ve Geometri testinden bir performans göstermek zorundalar. Sadece TM 3’te Matematik ve Geometri testinin getirisi TM 2’ye kıyasla daha düşüktür. Türkçe ve Edebiyat testinin ağırlığı arttı. Hukuk hedefleyen adaylar, kalan zamanlarında LYS 1 yerine LYS 3’e daha fazla zaman ayırarak ders planlarını yapabilirler. Ancak Matematik ve Geometri yani LYS 1 sıralamada öncelik arz edecek ve adayları ayrıştıracak test olacaktır. Bu nedenle sayısalcıların üzülmemesi, sözele yatkın eşit ağırlıkçıların da sevinmemesi gerekiyor.
Büyük bir Hukuk fakültesine yığılma olmazsa, çok fazla puan oynanması da beklenmiyor” ifadelerine yer verdi.

Kılavuzda dikkat çeken değişikliklerden biriside liseden mezun olunan alan bilgisi ile ilgili kodların değişmesi.
Uzun yıllardan beri kullanımda olan kodlar değişti. ÖSYM’nin, Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmaları sonucunda, adaylar ÖSYS ekranına girdiklerinde mezun oldukları alanı otomatik olarak görebilirler. Özellikle de 2008 sonrasındaki mezunlarda böyle olması bekleniyor. Ancak 2008 öncesi mezunlarda bilgiler otomatik gelmeyebilir. Bu nedenle kılavuzun 6. sayfasında bir kutu içerisinde yer aldığı üzere adayları uyarmak gerekiyor. ÖSYM’nin web sitesinde de Alan/Dal Dönüşüm Tablosu yayınlandı. Adayların, bu tabloyu dikkate alarak ekranda karşılarına gelen kodu kontrol etmeleri gerekiyor. Bu biraz itina gerektiren bir aşama çünkü adaylar meslek lisesi ya da öğretmen lisesi mezunuysa, buraya girilen alan bilgisi ek puan alabileceği ya da sınavsız geçebileceği bölümleri etkileyecek. Bu nedenle doğru bilgilerin girilmesi önemli. Bir rehber öğretmenle beraber başvuru işlemini yaparak işler garantiye alınmalı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: