‘Asker arkadaşı el bombası hediye etti’

Caner Erkin İsmail Kartal’a öfke kustu

Kiraz Mevsimi 18. Bölüm izle, Kiraz Mevsimi 18.bölüm full izle, Kiraz Mevsimi 18.bölüm tek parça izle, Kiraz Mevsimi 8 kasım 2014 izle

Bakan Çağatay Kılıç Samsun’da

YGS – LYS sınavına nasıl hazırlanmalıyız ?

Eğitim 3 Şubat 2015
333

Üniversiteye giriş sınavına girecek tüm öğrencilerin merak ettiği üniversiteye sınavına nasıl hazırlanırım sorusunun cevabını sizler için bulduk. İlk olarak :

KARAR VERİN

Üniversite okumak isteyip istemediğinizi netleştirin. Meslek lisesi öğrencisi iseniz sınavsız geçişten yararlanmanın avantajlarını ya da yararlanmamanın getireceği güçlükleri hesaplayın. Lise 1 veya 2. sınıf öğrencisiyseniz derslerinize ona göre çalışınız.

 

BU TEKNİĞİ BİLMEDEN SINAVA GİRMEYİN ! HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

İDEALİNİZİ BELİRLEYİN

Ne okumak istediğinizi, okuyacağınız fakülteyi hangi üniversitede okumak istediğinizi seçin. Unutmayın ki idealinizdeki okul ya da fakültenin ham puan sınırı sizin alacağınız puanın sınırını da gösterecektir. İdealinizi belirlerken okulunuzun ve alanınızı dikkate alın.

PUANLARI ÖĞRENİN

Bu size hem kapasiteniz hem de nasıl ve hangi ağırlıkta ders çalışmanız gerektiği hususunda öncelikli bilgi verecektir.

SİSTEMLİ ÇALIŞIN

 Alacağınız ham puan için alan derslerinden hangi ağırlıkta net yapmanız gerektiğini hesaplayın.  Sistemli ders çalışın. Sadece ders çalışmak öğrenciyi başarılı kılmaz. Bir gün beş saat, bir gün bir saat çalışmak ya da hiç ders çalışmamak olmaz.

 

YGS VE LYS’DE BAŞARILI OLMAK İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

KENDİNİZE ZAMAN DİLİMİ SEÇİN

Kendinize bir zaman dilimi seçin. Örneğin günde 4 saat ders çalışırım gibi ama her gün mütemadiyen 4 saat aksatmadan çalışın. Ders çalışırken alan derslerine rastgele çalışmayın. Ayırdığınız zaman dilimi içinde bütün alan derslerine ağırlıklarına ve şiddetine göre çalışın. Çözmeniz için günlük soru adedi belirleyin ve belirlediğiniz soru adedinin altına düşmeyin. Zaman içinde soru çözmedeki beceriniz ve hızınız artınca soru adedini de artırın.

DİNLENMEYİ UNUTMAYIN

Dinlenmeniz için kendinize zaman ayırın. Dinlenmeyen bir organizma öğrenmeye açık değildir, dersi algılamanızı önler. Geceleri ders çalışmayın, uykunuzu tam alın ve sabahları erken kalkın. Bol bol soru çözün, çözemediğiniz sorular için ders çalışın, bu aynı zamanda tekrar yapmanızı da sağlar. Yine de çözemiyorsanız mutlaka unutmadan öğretmeninize sorun.

MÜZİK DİNLERKEN DERS ÇALIŞMAYI BIRAKIN

Müzik dinleyerek ders çalışmayın ve kendinizi buna alıştırmayın. Zira gerçek sınavda böyle bir lüksünüz olmayacak.Her hafta mutlaka bir deneme sınavı çözün. Sınav sonrasında çözemediğiniz konuların alt başlıklarını çıkarıp tekrar ders çalışın. Bir daha aynı yerden yanlış yapmazsınız. Çalışmalarınızı ve problemlerinizi rehber öğretmeninizle paylaşın. Rehber öğretmeninizi önerilerini dikkate alın.

 

YGS PRATİK YOLLAR HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

DENEME SINAVLARI ÖNEMLİ

Her deneme sınavına gerçek sınav ciddiyetinde ve bilincinde girin. Çünkü deneme sınavları öğrencilerin bilgi ve yorum gücünü ölçer. Öğretmenleriniz ve rehberlik servisi sizin başarılarınızı bu sınavlarla belirler. Herhangi bir yanlış değerlendirme sizin için yapılacak çalışmaları olumsuz etkiler ve motivasyonunuzun düşmesini sağlar.Gerçek sınavda olacağı gibi deneme sınavlarında da bildiğiniz soruları yapın, bilmediklerinizi boş bırakın. Unutmayın ki yanlış bir cevap sizi on binlerce rakibinizin gerisinde bırakır.

DERSLERE ÖNEM VERİN

Her ders önce yerinde ve zamanında öğretmeninden öğrenilir. Derste anlamadıklarınızı hemen öğretmeninize sorun. Öğreninceye kadar da dersi çalışmayı bırakmayın, ertelemeyin. Rehberlik servisiyle barışık olun. Sınav kaygınızı, sınav sonuçlarınızı, ders çalışma programınızı ve sıkıntılarınızı rehber öğretmeninizle paylaşın.

 

TEST SORULARINDA BAŞARILI OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ ? HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

SABIRLI OLUN VAZGEÇMEYİN

Elbetteki bu sınav maratonu sizi yoracaktır. Sizi strese sokabilir, sosyal hayattan kopabilirsiniz. Ancak sonucunda elde edeceğiniz başarı ve kazanma heyecanı bütün bu yorgunluklara değecektir.

İNANIN

Değerli öğrenci arkadaşlarım, her şey inançla başlar. Önce kendinize inanın, kazanacağınıza inanın, ailenize inanın, öğretmenlerinize inanın ve size değer veren sevdiklerinize inanın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: