Trabzonspor Başkanı 3. kez baba oldu

ABD Başkanı Obama’nın örnek ülkesi Endonezya

PKK’lı terörist teslim oldu

Trabzonspor’un eski hocası Halilhodzic’ten Malouda’ya kalleş ithamı

Yeni teknoloji yeni motor

Teknoloji 8 Mart 2015
386

Gelişen teknolojinin nereye varacağı henüz tahmin edilemiyor. Fakat bilim adamları yapılması zor olan üç boyutlu bir yazıcı geliştirdi.  Üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle üretilen ilk jet motoru, Monash Üniversitesi, Emaero Mühendislik, Federal Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu (CSİRO) ve Deakin Üniversitesi’nin işbirliğiyle ortaya çıktı.

DAHA AZ YAKIT TÜKETİYOR

Üç boyutlu olarak üretilen ilk motor, ilk kez Avustralya’nın Geelong kentinde düzenlenen Avustralya Uluslararası Havacılık Fuarı Avalon Airshow 2015’te beğeniye sunuldu. Yoğun ilgiye maruz kalan jet motoru, havacılık sektörünün dev kuruluşları Boeing ve Airbus’ın da dikkatinden kaçmadı. Benzer diğer motorlara göre daha kısa sürede üretilen ve daha az yakıt kullanan jet motoru, ayrıca benzerlerine göre daha kullanışlı ve hafif.Dünyada ilk olma özelliğini taşıyan üç boyutlu baskı teknolojisiyle üretilmiş jet motorunu yapan ekibin başındaki hafif metaller alanında uzman Profesör Xinhua Wu, buluşları hakkında açıklama yaptı. 

MOTOR YAPIM SÜRESİ KISALACAK

Avustralyalı bilim insanlarının ürettiği motorun havacılık sektörü açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Profesör Wu, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:  “Endüstri için iki yönden önemli. Birincisi üç boyutlu baskının kapasitesini ve sınırını anlamak. İkincisi de başarılı olursa eğer uçak motoru gelişimini bariz bir şekilde kısaltabilir, özellikle de küçük motorlar için” dedi. Havacılıkta kullanılan parçaları geliştirme alanında uzman olan Profesör Wu, elde edilen buluşun motor üretimindeki zamanı 10 daha kısalttığını söyledi. Wu, “Geleneksel olarak bir motoru tasarlamak, son halini geliştirmek ve onu test etmek 10 ve 15 sene sürerdi. Bunu 3D baskı kullanarak birkaç sene içerisinde yapabiliriz. Yani süreç belki 10 kat daha hızlı olacak. Kapasitesi konusunda da biz aynı klasik üretilenlerin kapasitesini başarmaya çalışıyoruz” dedi. Dünyanın ile üç boyutlu baskı teknolojisi ile üretilmiş jet motorunun seri üretimine başlanırsa sektör için yakıt tasarrufu, yüksek randıman, daha hafif malzeme ve kısa sürede motor üretimi anlamında devrim olacak. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: