İbrahim Hacıosmanoğlu’nun yüzü gülüyor

O Hayat Benim dizisinde beklenmeyen ayrılık

Çarşı grubu şova devam ediyor

8 aylık hamile eşini öldüren sanık yargılanıyor

Yeni bir Çernobil felaketi mi geliyor?

Gündem 29 Nisan 2015
300

1986 senesinın Nisan ayında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa ve Asya’nın büyük bir kısmını tesiri altına alan Çernobil felaketinin izleri henüz hafızalardan silinmezken, kapatılan santralın yakınında çıkan orman yangını endişe yarattı. 

Betonla kapatılarak mühürlenen santral çevresinde çıkan orman yangını rüzgarın da tesiriyle santrala doğru ilerlemeye başladı. Bilim adamları orman yangınının yere çökmüş haldeki radyoaktif kalıntıların yanarak tekrar havaya karışması nedeniyle yeniden tehlikeli hale gelmesinden endişe ediyor.

Russia Today’in (RT) haberine göre, geçen gün öğle saatlerinde Çernobil nükleer santralına yaklaşık 20 km mesafede orman yangını başladı. Sigara izmaritinden çıktığı tahmin edilen yangın rüzgarın da tesiriyle hızla santrale doğru ilerlemeye başladı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, yangının Çernobil’e doğru hızla ilerlediğini ve pozisyonun giderek kötüye gittiğini duyurdu. Avakov Ulusal Muhafızlar’ın alarma geçirildiğini bildirdi.

Avrupa Radyasyon Riski Komitesi Sekreteri Dr. Chris Busby, yangın nedeniyle geçen dünyanın yeni bir Çernobil felaketi tehdidiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti. RT’ye konuşan İngiliz bilim adamı, asıl tehlikenin, 1986 senesinde toprağa çöken ve santral çevresindeki ormanlar tarafından emilen radyoaktif maddelerden kaynaklandığını dedi. Dr. Busby, yanan ağaçlar tarafından emilmiş olan ve toprakta çökmüş halde bulunan radyoaktif maddelerin yanarak tekrar havaya karışacağını ve akabinde da gerek doğrudan solunarak ve gerekse bulutlarla başka bölgelere taşınıp yağmurla beraber yere inmek suretiyle yeni bir felakete yol açabileceğini belirtti.

Uzmanlar yangının doğrudan santralı olumsuz tesirlemesinin söz konusu olmadığını savundu. Çernobil çevresindeki yasak bölgeden sorumlu olan Vasily Zolotoverkh, bölgede şimdilik radyasyon düzeyinin normal değerlerde olduğunu belirterek, yangın santrale ulaşsa da betona gömülü olduğu için doğrudan bir radyasyon yayılmasına yol açmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: