Yaşlı teyze hastanenin ortasında büyük abdestini yaptı

CHP, AK PARTİ’nin projesini çaldı

CHP hukuksuzluğa karşı gelecek

Fotoğraflarda ince görünmenizi sağlayacak 5 hile

Yabancı savaşçılara giriş yasak!

Genel 5 Aralık 2014
328

Çavuşoğlu, konuşmasında terörizmin hala uluslararası barışa karşı büyük bir tehdit oluşturduğunu ve tüm ülkelerin ve uluslararası toplumun işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

Terörizmle mücadelede önceliğin alınan kararların tam olarak uygulanması olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, “Terörizm herhangi bir din, inanış, kültür ya da etnik grupla ilişkilendirilmemeli” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadeleyi her zaman desteklediğini ifade eden Çavuşoğlu, AGİT’in Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve diğer uluslararası kuruluşların terörle mücadelesinde tamamlayıcı bir rol oynaması gerektiği tavsiyesinde bulundu. Terörle mücadelede sivil toplumunun da yer alması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD’nin 2011 yılında terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin artırılması için küresel bir girişim başlattığını hatırlattı.

Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Yabancı teröristler küresel bir tehdit unsuru. Bunu daha önce Afganistan’da, Irak’ta, Kenya’da, Libya’da, Tunus’ta, Çeçenistan ve Somali’de gördük. Şimdiyse sadece Suriye ve Irak’ta değil Ukrayna’nın doğusunda da bu durumla karşı karşıyayız. Suriye ve Irak’taki tehdit geçmiştekilerden farklı değil ve biz bundan bir ders çıkarmalıyız. Bu tehdidi, büyük bir yangından çıkan dumanı başka yöne çevirerek önleyemeyiz. Suriye ve Irak’taki bu yangını söndürmek zorundayız.”

DEAŞ’A KATILANLARIN YARIDAN FAZLASI BÖLGE İNSANI

Türkiye’nin uluslararası topluma gerekli uyarıları defalarca yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, uluslararası toplumun Suriye’deki krize cevap verememesi ve eski Irak hükümetinin etnik politikalarının El Kaide’nin DEAŞ adı altında Irak ve Suriye’de yeniden doğmasına zemin hazırladığını ifade etti.

Çavuşoğlu, “DEAŞ, din adı altında ve sosyal medya aracılığıyla 80’den fazla ülkeden kişiyi bünyesinde topladı ama DEAŞ’a katılanların yarıdan fazlası bölge insanı. Bu nedenle, sadece yabancı terörist unsurunu gündeme getirmek bu sorunu çözmez. Askeri ve kolluk tedbirlerinin yanında rehabilitasyon, radikalizmi ortadan kaldırmak, ülkenin ve devletin yeniden inşasını da içeren kapsamlı bir strateji gerekli” diye konuştu.

7 BİN 200 KİŞİNİN ÜLKEYE GİRİŞİ YASAK

Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadele çalışmaları hakkında konuşurken şunları kaydetti:
“Yabancı savaşçılara ilişkin ülkeye giriş yasağı listemizde 7 bin 200’den fazla isim var. 2011’den beri bin 50 kişiyi sınır dışı ettik. Ancak hala yabancı savaşçıların gelmeye devam ettiğini gözlemliyoruz ve sınır dışı ettiklerimiz sınır kapılarımıza yine geliyor. Suriye sınırımızda güvenlik önlemlerini artırdık.”

Türkiye’nin güney sınırında kaçakçılıkla mücadelede önlemleri artırdığına da dikkati çeken Çavuşoğlu, “Yetkililerimiz, 2014’ün ilk on ayında 69 milyon litre kaçak petrol ele geçirdi” ifadesini kullandı.
 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
İç güvenlik paketi hazır

İç güvenlik paketi hazır

13 Kasım 2014
285
Genç başkan tutunamadı

Genç başkan tutunamadı

16 Nisan 2015
325

%d blogcu bunu beğendi: