Bedelli askerlik başvuruları rekora koşuyor!

Bedelli askerlikte son durum!

Davutoğlu: ‘Nevruz tüm halkların bayramıdır’

Mersin’de Kubat coşkusu

Van’da kalp başarısı

Sağlık 3 Haziran 2015
386

Van’da doğuştan kalbi delik olduğu öğrenilen 21 yaşındaki Kudret Kıyak, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan olumlu ameliyat neticesinde sağlığına kavuştuğu öğrenildi.

DELİK OLDUĞU ANLAŞILDI

Van Çiçekli beldesinde yaşayan ve doğuştan kalbi delik olan Kudret Kıyak’ın göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetleri ile hastaneye başvurduğunu dile getiren Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doçent Doktor Yüksel Kaya, yapılan testler neticesinde kulakçıklar arasında delik olduğunu tespit ettiklerini ifade etti. Endoskopi ile yapılan inceleme neticesinde kalp deliğinin anjiyo yöntemi ile kapamaya uygun olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Kaya şöyle konuştu:

SORUN OLMADI

“Bunun üstüne malzemeleri istedik ve malzemeler geçen gün elimize geldi. Dün Anjiyo Grafik Laboratuvarı’nda yaklaşık yarım saat süren bir işlem ile hastaya genel anestezi vermeksizin, anjiyo yöntemi ile kasık damarından girerek doğuştan olan kalp deliğini olumlu bir şekilde kapattık. Gece yaptığımız incelemelerde de cihaz ile ilgili herhangi bir sorun olmadığını tespit ettik ve hastamızı bugün taburcu edeceğiz” diye konuştu.

HİÇBİR SORUN YAŞAMADIK

Hastanede bir yıl boyunca doğuştan kalbi delik olan 40’ı aşkın hastaya anjiyo yöntemiyle olumlu bir şekilde kapama işlemi yaptıklarını da sözlerine ekleyen Kaya, “Hiçbir hastamızda komplikasyon gelişmedi. Hastalarımızın hepsi hastanemizde bir gece yattılar ve bunların hepsini lokal anestezi adı altında uyutmadan olumlu bir şekilde kapama işlemi yaptık. Bunun dışında 9 hastaya yine kasık damarlarından girerek kapağı genişletme işlemi, yani balon işlemi yaptık. Bu hastalarımızda da hiçbir sorun yaşamadık. İnşallah bundan akabindeki süreçte de bu girişimlerimize devam ederiz” diye konuştu.

Kalbinin doğuştan delik olduğunu ifade eden Kudret Kıyak isimli hasta ise, “İki aydır yeni fark ettik. Kalbime bir sızı atıyordu ve yaklaşık bir saat boyunca ağrısı geçmiyordu. Yüksel hocamızın yanına geldik. Dün ameliyat oldum. Bugün iyiyim. Yüksel hocamıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: