Abdullah Gül’ün akrabası hayatını kaybetti

Mardin Feshane Tanıtım Günlerinde yok yok

Dağa tırmanırken kalp krizi geçirdi

Kucaklaşmak için 10 bin kişi sıraya girdi

Uluabat’a ziyaretçi akını

Gündem 17 Nisan 2015
294

– Bursa’nın Merkez Nilüfer beldesi’ne bağlı Uluabat Gölü kıyısındaki Gölyazı Mahallesi’nde, bahar aylarıyla beraber ziyaretçi akını başladı. Bu aylarda mahallede erkekler balık avlarken, kadınlar misafirlere Uluabat Gölü turu yaptırdığı örülüyor. ‘Apolyont’ olarak da adlandırılan Bursa’ya 34 km uzaklıkta 13 bin 500 hektarlık alana sahip koruma altındaki Uluabat Gölü kıyısındaki Bursa’nın tarihi köylerinden olan ve daha akabinde mahalle statüsüne alınan Gölyazı, hem göçmen kuşların hem de doğayla buluşmak isteyen yurttaşların akınına uğradı. Yurtdışı ve yurtiçinden bir çok turistin geldiği Gölyazı’da erkekler balık avlarken, kadınlar da mahalleye gelen ziyaretçilere göl turu yaptırıyor. Yaklaşık yarım saat süren turun akabinde kıyıya gelen yurttaşlar Gölyazı’nın tarihi mekanlarını geziyor. Mahallede kurulan pazar sayesinde  gelen günübirlikçi ziyaretçiler köy yemeklerinden yiyerek günü tamamlıyor.

55 YAŞINDAKİ KAYIKÇI KADIN

Uluabat Gölü’nün görünmeyen yerlerini kayıkla ziyaretçilere gezdiren 55 yaşındaki Ayşe Cihan önceki yıllarda balık avladığını, lakin bahar ayının gelmesiyle ziyaretçileri kayıkla gezdirdiğini dedi. Vatandaşların kayık turundan çok memnun kaldıklarını kayıt eden Ayşe Cihan, “Kayıkla Uluabat’ın muhteşem güzelliklerini misafirlerimize tanıtıyoruz. Bir tur yarım saat devam ediyor ve 20 lira ücret alıyoruz” dedi.

20 KİLOLUK BALIKLAR

Gölyazı Mahallesine gelen ziyaretçiler bir yandan Uluabat Gölü’nde tur yapmanın tadını çıkarırken, diğer yandan gölde tutulan balıklardan da satın alabiliyor. Gölde avlanan balıkların ağırlığı 5  ile 20 kilo arasında değişiyor. Gölde tutulan balıklara rağbetin yoğun olduğunu dile getiren balıkçı Recep Akman, balık fiyatlarının gününe göre değiştiğini sözlerine ekledi. – Bursa

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: