Tecavüzcü çete çökertildi

İbadethaneye yargı karar veremez

Çin Uygur akademisyeni cezalandırdı

Sorgun’da aşıklar bayramı

Ülker İngiliz devini satın aldı

Gündem 13 Kasım 2014
321

Yıldız Holding Mali İşler Başkanı Cem Karakaş, dün gece itibariyle United Biscuits‘in resmi olarak ‘in bünyesine katıldığını söyledi. Yıldız Holding’den yapılan açıklamaya göre, Holding’in, 3 Kasım 2014’te İngiliz bisküvi ve atıştırmalık şirketi United Biscuits’i satın almak için PAI ve Blackstone ile imzaladığı anlaşma, 9 günlük gibi bir sürede hisse bedelinin defaten ödenmesi ile sonuçlandı.

EN BÜYÜK 3. ŞİRKET OLACAK

İngiltere’nin bir numaralı ve dünyanın altıncı büyük bisküvi şirketi United Biscuits, artık Yıldız Holding’in bir şirketi olarak faaliyetlerini sürdürecek. Böylece Yıldız Holding dünyanın en büyük üçüncü şirketi olacak.

DEV SATIŞTA ROL ALAN BANKALAR

Yatırımın yurt dışı finansmanında HSBC liderliğinde Rabobank, ING, Banc of America ve JP Morgan düzenleyici olarak rol alırken, yurt içinde de Yapı Kredi, Akbank, İş Bankası ve Vakıflar Bankası finansman sağladı.

ARACILIK EDEN FİRMALAR

United Biscuits’in satın alınması sürecinde Yıldız Holding’e HSBC ve Ünlü&Co aracılık etti. Deloitte, süreçte Yıldız Holding’e mali inceleme, vergi ve operasyonel danışmanlık hizmeti verirken, Linklaters ve YükselKarkınKüçük şirketleri de hukuki danışmanlık sağladı.

8 YIL VADELİ ÖDEME PLANI

Karakaş, dün gece itibariyle United Biscuits’in resmi olarak Yıldız Holding’in bünyesine katıldığını kaydederek, yurt dışından sağlanan finansmanın sekiz yıla kadar vadeli, yurt içinde sağlanan finansmanın ise daha kısa vadeli olduğunu ifade etti.

3.3 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ

Öte yandan, Yıldız Holding’in United Biscuits’i satın alma işleminde bedelin 3,3 milyar dolar olduğunu belirten piyasa kaynakları, United Biscuits’in 2014 yılında FAVÖK’ün 300 milyon dolar civarında hesaplandığını, böylelikle bu işlemin 11 çarpan ile gerçekleştirildiğini ifade ediyor.

Satın alma işleminde finansmanın yaklaşık yüzde 45’inin yurt dışı, yüzde 45’inin yurt içi ve yüzde 10’luk kısmının da özkaynaklar ile sağlandığını aktaran piyasa kaynakları, Yıldız Holding’in kasasında bulunan 1,6 milyar dolarlık nakit varlığında bir azalma olmadığını kaydediyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
“Trabzon bir hataydı”

“Trabzon bir hataydı”

10 Kasım 2014
326
Beşiktaş’ın umudu var

Beşiktaş’ın umudu var

20 Şubat 2015
329

%d blogcu bunu beğendi: