Sivas’ta trafik kazası: 3 yaralı!

Doğru isme 1 milyon sterlin

Bedelli askerlik rafa kalktı

2015 seçimlerinde illere göre milletvekili dağılımı

Twitter’da 2014’ün konuşulanları

Gündem 27 Aralık 2014
272

ABD’de, polis tarafından gözaltına alınmaya çalışılırken hayatını kaybeden Eric Garner’ın son sözü ”Nefes alamıyorum”, 2014 yılında sosyal medyanın bir numaralı etiketi (hashtag) seçildi.
ABD’de yapılan seçimde, soysal medyada duyulmasını istenen kelime ya da kelime öbeklerinin başına ‘#’ işaretinin bitişik bir şekilde yazılarak konulmasıyla oluşturulan ve adından en fazla söz ettirilen 10 etiket belirlendi.

NEFES ALAMIYORUM İLK SIRADA
Yapılan seçimde adından en fazla söz ettiren etiket, 17 Temmuz’da, New York’un Staten Island bölgesinde, kaçak sigara sattığı gerekçesiyle gözaltına alınmaya çalışılan 6 çocuk babası 43 yaşındaki siyahi Amerikalı Garner’ın boğularak ölmesinden hemen önce söylediği ”I Cant Breathe” (Nefes alamıyorum) sözü, sosyal medyada ilk sırada yer aldı.
NBA’DE DE YANKI UYANDIRMIŞTI
Bu tepki sosyal medya ile sınırlı kalmamış dünyaca ünlü NBA liginde ki bazı takım ile basketbolcularda bu etkinliğe katılarak destek vermişti. Twitter üzerinden dünyaya yayılan hashtag her kesimden tepki toplamıştı.
Listede yer alan ikinci etiket de yine polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden bir isim oldu. Ferguson’da 9 Ağustos’ta öldürülen 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown, ”Ben Michael Brown”um anlamındaki sözü, ”#IAmMikeBrown” etiketiyle 2. sırada yer aldı.

2014’te en çok konuşulan etiketleri böyle sıralandı:
1.    #ICantBreathe
2.    #IAmMikeBrown
3.    #IceBucketChallenge
4.    #BringBackOurGirls
5.    #WorldCup
6.    #WhyIStayed
7.    #UmbrellaRevolution
8.    #YesAllWomen
9.    #TanSuit
10.    #AlexFromTarget

Garner’ın ölümüne neden olan polis Daniel Pantaleo ve Michael Brown’un ölümüne neden olan polis Darren Wilson hakkındaki takipsizlik kararları ülke genelinde protesto gösterilerine neden oluyor.
Sosyal medyada gün geçtikçe yayınlaşan etiket, 2007 yılında Twitter’da aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, diğer sosyal medya platformlarında da hızla yayıldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: