Prandelli: “Chedjou’da yanıldım”

Manavgat’ta yaz temizliği!

Bedelli askerlikte flaş gelişme

Babasının kafasına baltayla vurup kendini eve kilitledi

Türkiye’nin en temiz şehri olmaya aday oldular

Sağlık 17 Nisan 2015
355

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, temizlik hususunda yürüttükleri çalışmalarla, Türkiye’nin en temiz şehri olmaya aday olduklarını ifade etti.

KÖPÜK SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Belediye Başkan Babaş, Kastamonu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünün yürüttüğü uğraşları yerinde inceledi. Çöp konteynırları ile Çöp araçlarında zamanla oluşan kötü koku ile işçilerin ve yurttaşların sağlığı açısından köpük sistemine geçtiklerini dile getiren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Konteynırları, köpük yöntemiyle temizleyeme başladık. Yerinde çöp konteynırı da, bu sistem ile temizleniyor. Köpük sistemi doğaya zarar vermiyor. Hem dezenfekte ediyor, hem de temizliyor konteynırları. Aynı şekilde arabalarımızda da dezenfekte ediyor ve temizliyoruz. Bu çok önemli bir sistem. Her sokakta, her mahallede konteynır var. Belki çocuklarımız gidip elini de sürebiliyor veya dokunabiliyor. Bizde bunlar için bir sistem geliştirdik. Uygulamaya başladık. Bundan akabinde da sürekli bir şekilde, devamlılık arz eden bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Ayda bir kere illaki köpükle konteynır temizlenecek, konteynırın kirlik derecesine bakacağız. 1-2 dakika da konteynır temizleniyor, akabinde da köpükler doğadan kayıp oluyor. Doğaya zarar vermeyen bir sistemdir” dedi.

FİRMANIN YAPMASI LAZIM

Kastamonu’da İnönü Mahallesinde daha önceden başlattıkları projenin devam ettiğini dile getiren Tahsin Babaş, 60 noktaya kuracakları mavi konteynırlarla ambalaj atıklarının toplanacağını belirterek, “Aslında, bunu firmanın yapması lazım. Ama biz, kendimiz direk olarak yapacağız. 400 adet mavi konteynırları ambalaj atıkları için alacağız. Mayıs ayının içerisinde ambalaj atıklarını toplayacak konteynırlar geliyor. Mühim olan ambalaj atıklarının yerinde toplanmasıdır. Bu, çok önemlidir. Ambalaj atığının transfer merkezine gitmemesi hususunda çok özen göstereceğiz. Halkımızı bu konularda bilinçlendireceğiz, halkımıza anlatacağız. Ambalaj atıklarınızı bir poşete koyup, mavi bidonlara atın diyeceğiz. Bunun reklamlarını halkımıza yapacağız, hem de duyuracağız. Yoksa 15 senelik hizmet edecek tesisimizin ömrü düşer. Bu nedenle ambalaj atıklarımızı ayrı toplanması ve aynı konteynırlara atılması çok önemli. Halkımıza güveniyorum. Halkımız, bunları ayrıştırır ve gerekli şekilde yerine atar” dedi.

HER GÜN 1000 KİŞİ…

Kastamonu Belediyesi bünyesinde şehirde her gün yaklaşık 100 kişinin görev aldığını ve bunların da şehri en ücra köşesine kadar temizlediğini dile getiren Başkan Babaş, “75 belediye personeli, 25’te toplum yararına çalışma programı personeli çalışıyor. Temizlik elemanı hususunda mahalle bazında her yere girmemiz lazım. Cadde boyunda görüyorsunuz, günde 4 defa aynı yeri süpürmek zorunda kalıyoruz. Sigara izmarit kutularını çoğaltacağız, çöp bidonları çoğaltacağız. Halkımızdan tek istediğim sigara izmaritlerini yollara atmayın. İzmarit bidonlarına atın veya çöp tenekelerine atın. Dereye atmayın. Şehrimizi temiz tutalım. Elimize geçen her şeyi sokaklara atmayalım. Esnaflarımız olsun, yurttaşlarımız olsun bu çöp hususunda veya çöp toplama hususunda yardım isterse, yardıma hazırız. Gerekli yardımı çöp konteynırı olsun, çöp bidonu olsun gerekli yardımı veririz” dedi.

SORUN YOK

Karaçomak Barajında havaların ısınmasıyla beraber bazen kokunun oluştuğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Babaş, “Karaçomak Deresinin her iki tarafından kanalizasyon kolektör hattı geçiyor. Kolektör hatlarında atık su giderken, belli bir nokta da hidrojenle, sülfürün deşarj edilmesi lazım. O civarda da bacalar var. O bacalardan mecburen bu hidrojen sülfürik asit çıkmak zorunda. Bu fizik kuralıdır. Bu da nereden olacaktır, kanalizasyon kolektör bacalarından. Bazen çoğaldığı zaman hidrojen sülfürik asit miktarı, orada bacalardan çıkan gaz belli bir miktar dışarıdaki insanların bunu algılamasına neden oluyor. Sistem de bir sorun yok, şehrimizde şu anda bir sorun yok” sözlerini dedi.

YETİŞMEYEBİLİR

Yol süpürme işlemlerini yoğun saatlerde yapmadıklarına işaret eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şu şekilde konuştu: “Çöp toplama işi, genellikle gece saatlerinde yetişmeyebilir. Bu seferde çöp birikmesiyle ilgili şikayetler gelir. Akşam 07.00 ile 09.00 arası çöpler alınıyor. Akşam saatlerinde yurttaşlarımız çöplerini dışarı çıkarıyor, bizde onları alıyoruz. Aynı uygulamayı Kuzeyil Mahallesinde de başlattık. Bulvarlarda konteynırların gözükmesi iyi değil. Şehrin temizliğiyle ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Bu yüzden yol süpürme ve çöp toplama işini yoğun saatler dışında yapıyoruz”

ÇİP GELİYOR

Kastamonu’da sahipli sahipsiz köpeklere çip uygulaması getireceklerini ifade eden Başkan Tahsin Babaş, şu şekilde konuştu: “Toplumun bire bir ilişki kurduğu insanlarla ilgili, öncelikle misyonumuzu tamamlamamız lazım. Büyük projeler de yapıyoruz. Ama şu anda insanlar yaşarken, gerekli olan her şeyle ilgili çalışmalar anında yapmamız lazım. En çok gelen ikinci sıradaki şikayet sokak hayvanlarıydı. Şimdi hayvan barınağına gidiyorum. Orada bir çip uygulayacağız. Yani bölgedeki köylerde bütün köpeklere çip takacağız. Şimdi şurada köpeği gördük. Baktığın zaman kimin köpeği olduğu anlaşılacak. Çip söyleyecek. Yaklaşık 5 bin civarında çip uygulaması yapacağız. Kalıcı bir şeyler yapılmazsa, bu vukaatların çözümlenmesi zor. Budamış, Alparslan, Kıyık, Sardısarayı, Çerçiköyü, Taşlık, Dereköy, Hacıbey, Elyakut, Akdoğan gibi bölgedeki tüm köylerdeki köpeklere çip kakacağız. Bilgisayar sistemiyle oluyor. Şehre geldiği zaman köpek veya getirildiği zaman veya başıboş bırakıldığı zaman köpeğin kimin olduğu belli olacak. Köpeği bıraktığı zaman anlayacağız. Niye bıraktı, niye sahip çıkmıyor. Yoksa başka türlü bu sorunların çözümünü bulmak zor olur. Hepsini alıp götürüp, bakma imkanı yok. Allaha şükür şehir tertemiz. Hepsini gerekli şekilde aldık, kısırlaştırılmalarını yaptık, tedavilerini yaptık. Sonra doğal ortamlarına bıraktık. Tedavi ediyoruz, bakıyoruz akabinde da doğal ortamına bırakıyoruz. Mevzuat ne gerektiriyorsa onu yapıyoruz ve yapmaveya devam edeceğiz”

İHALE YAPILACAK

Kastamonu’nun diğer başta gelen sorunlardan bir tanesi de trafik olduğunu dile getiren Babaş, şunları dedi: “İnşallah bu yıl sonuna kadar trafiği de halletmiş olacağım. Otoparklarımızı biran önce bitirebilirsek, o konudan da Kastamonu halkı biran önce kurtulur. En önemli şey benim için otopark. Devamlı vurguluyorum. En azından bu otoparkların ikisine de başlıyoruz. En azından bu iki otopark 600 araç kapasiteli. Şehir Parkı da, 8.5 milyon TL’lik bir proje. Belediye önü 10 milyon TL’lik bir proje. Arkadaşlar, bunların hepsini hazırladık, finans kaynaklarını belirli bir yere getirdik. Yapımına başlayacağız. İnşallah Mayıs ayının 15’inde ihaleye çıkacağız”

OTEL GELİYOR

Uzun zamandır sürdürdükleri çalışmalar neticesinde Kastamonu’ya en az 4 yıldızlı bir otel kazandırmayı planladıklarını ifade eden Tahsin Babaş, bu kapsamda uğraşları sonuna geldiklerini dedi.

Geçtiğimiz aylarda eski KASKİ binasını otel yapılması şartıyla ihale ettiklerini açıklayan Tahsin Babaş, şunları kaydetti: “Ankara’da yüklenici firmayı ziyaret ettim. İlk işim hazırlanan projeye bakmak oldu. Projeyi, çok güzel tespit ettim ve beğendim. Dizaynını ben vermiştim. Şimdi orada yapılacak otel konsepti hem alışveriş merkezi tipinde, hem otel hem de rezidans şeklinde olacak. Kastamonu’ya müthiş bir ivme kazandıracak proje. Böyle bir projeye güney kesiminde ihtiyaç vardı. Şimdi detayları hususunda çalışıyoruz. Onlar şu şekilde bir teklif dediler. Yeni bir cami yapmak istiyoruz dediler. Hatta bu camiyi büyütelim uygun bir yer gösterin diyorlar. Böyle bir düşünceleri var. Ama toplumsal bir beraberlik olmadan herhangi bir şey söylemedim. Ama proje çok güzel olmuş. Yaklaşık 50 milyon TL’lik bir proje. Basit bir proje değil. 50 bin metrekare inşat alanı olan bir proje. Otel, en az 4 yıldızlı, 250 yataklı olacak. Salonlarından tutun da artık, 4 yıldızlı bir otelin konseptinde ne varsa burada da aynıları olacak”

SAHA YAPILACAK

Spor Toto’nun Kastamonu’da 4 tane semt sahası yapacağını açıklayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, bu kapsamda Ankara’ya giderek Spor Toto ile protokol imzaladıklarını ifade etti. Spor Toto tarafından yapılacak 4 tane semt sahasının yaklaşık maliyeti 600 bin TL civarında olduğunu anlatan Başkan Babaş, “Yaklaşık 600 bin lira civarında bir bedel ile Kastamonu’da semt sahaları yapacağız. Şu anda yerlerini belirledik. Çok kısa bir zamanda başlayacağız. Bir tanesi Doğailte, biri Esentepe Mahallesinde, bir tanesi Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde ve diğeri de Kuzeyil Mahallesinde TOKİ Konutlarının alt kısmında olacak. Kastamonuspor’un da, sentetik alanı kaldırıp, doğal çim yapılacak” sözlerini dedi.

DENEME YAPTI

Yaptığı incelemelerde esnasında yanına gelen bir yurttaşın içme sularıyla ilgili şikayetini göz önünde bulunduran Belediye Başkanı Tahsin Babaş, yurttaş ile beraber evine kadar gidip, musluk suyunu denedi. Bardağa konulan musluk suyunu ilk önce yanında bulunanlara veren ve içmelerini söyleyen Başkan Babaş, herhangi bir kokunun gelip gelmediğini sordu. İçme suyunu basın mensuplarına da değerlendirttiren Başkan Babaş, son olarak musluk suyundan kendisi de içerek, yurttaşların güven içerisinde musluk suyunu içebileceklerini dedi.

BAŞKAN SUYU TEST ETTİ

Musluk suyundan geldiği müddea edilen kokunun psikolojik olduğunu ve ağız alışkanlığı nedeniyle tadının farklı algılanabileceğini söyleyen Başkan Babaş, “Ben, hayatımda hiç hazır su alıp içmedim. Her zaman musluk suyu içiyorum. Şimdiye kadar Allah’a şükür bir sorunla karşılaşmadım. Halkımız, güvenle musluk suyunu içebilirler. Hiçbir sıkıntı ve sorun yoktur. Çünkü en son teknoloji ile yapılan ve Türkiye’nin en iyi arıtma sistemi Kastamonu’dadır. Bu yüzden yurttaşımız güvenle musluk suyu içebilir. Musluk suyundan farklı kokuların geldiğini veya klorun fazla olduğunu söyleyenlerde, ağız alışkanlığından kaynaklı tat değişikliği olabilir. Bunun dışında bir sorun yoktur” dedi.

ZAMAN ALIYOR

İncelemelerinin akabinde Vakıflar Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden Belediye Başkanı Babaş, burada Vakıflar Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık ile görüştü. Yücebıyık, Kastamonu’da yürüttükleri çalışmalar ile ilgili Başkan Babaş’a bilgiler vererek, tarihi eserlerin restorasyonunun zaman aldığını belirtti. Tarihi eserleri restore etmekle veya ayağa kaldırmakla işin bitmediğini söyleyen Yavuz Yücebıyık, restore ettirilen eserlerin çevresiyle de bütünlük kazanması gerektiğini dedi. Bu tür uğraşların geçmiş yıllarda yeteri kadar yapılamadığına dikkat çeken Yavuz Yücebıyık, hazırlanan projelerle bunun aşılacağına inandığını lakin olumlu olabilmek için çok çalışılması gerektiğini kaydetti. Eski eserlerin restorasyonlarının dışarıdan görüldüğü gibi yeni bir bina yapmaya benzemediğini vurgulayan Yavuz Yücebıyık, “Nasrullah Camimiz, sürekli bize soruluyor ne zaman bitecek diye. Bana göre, 1 seneden fazla sürecek. Çünkü caminin içerisinde yaptığımız kalem işler var. Bir sürü yaptığımız işler bulunuyor. Bunların hepsi projelendiriliyor. Bunlarda Anıtlar Yüksek Kurulu’na gönderiliyor. Kurul kabul ederse lakin öyle devam edebiliyoruz. Yakın zamanda caminin dış cephesine başlayacağız. Ama yaklaşık restorasyon 1 yıl kadar sürecek” dedi.

Yanık Han’ında ayağa kaldırılması gerektiğini söyleyen Yavuz Yücebıyık, özel mülkiyet olduğu için Vakıflar Bölge Müdürlüğünün bu konuda bir şey yapamadığını ve bunun yerel yönetimlerle çözülebileceğini belirtti.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, göreve geldikten akabinde tarihi ve kültürel yapıları büyük önem verdiklerini ifade ederek, Kastamonu Belediyesi olarak bir çok konak aldıklarını ve bu konukları restore ettirerek Kastamonu’ya kazandırdıklarını ifade etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: