Yalova’da ağaç kesenler Atatürk’e ihanet etmiş demektir!

Ebru Şallı Harun Tan’ı Sinan Akçıl ile aldattı!

Apollon tapınağı restore bekliyor

Kullandığı traktörün altında kalarak öldü

Türkiye’nin büyük başarısı!

Teknoloji 26 Mayıs 2015
406

Bursa’da bulunan Işıklar Askeri Lisesi, Amerika’da düzenlenen Uluslararası Bilim Yarışması’ndan 3 önemli ödül alarak geri geldi.Işıklar Askeri Hava Lisesi talebelerinden Seyit Alp Herdem ve Tahsin Elmas’ın, Dumlupınar Üniversitesi’nin ve Türk kaşif Faruk Durukan’ın katkılarıyla hazırladığı kimya projesi, 2014 senesindeki TÜBİTAK Bilimsel Proje Yarışması’nda 1. olmayı haketmişti.. Türkiye 1.liğinin sonucunda, aynı çalışmayla Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Yarışması’na katılan talebeler, ‘hat-trick’ yaparak; Intel-İsef Proje yarışması sıralamasında Dünya İkincisi, American Chemical Society Ödülü ve NASA Ödülü’nü almayı başardı.

PLANLAYIP KATILMIŞLARDI

Işıklar Askeri Hava Lisesi talebeleri Seyit Alp Herdem ve Tahsin Elmas, öğretmenleri Hv. Öğ. Bnb. Mustafa Şevik danışmanlığında, ‘Milli İmkanlarla Sentezlenen ve Karakterize Edilen Nano Partiküler Sodyum Pentaborat Kullanılarak Üretilen Materyallerin Radyasyon Önleyici Performanslarının Araştırılması’ konulu kimya projesini 2014 senesinde hazırlayarak TÜBİTAK Türkiye Liselerarası Bilimsel Proje Yarışması’na katılmayı planlayıp katılmışlardı.

1700 PROJE VAR

2014 Yılı TÜBİTAK Bilimsel Proje Yarışmasında Türkiye Birinciliği ve senenin genç araştırmacısı derecelerini elde ederek bu yıl 10-15 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen ‘Uluslararası INTEL-ISEF Yarışması’nda, TÜBİTAK koordinatörlüğünde Türkiye’yi temsil güzel bir şekilde temsil ettiler. INTEL-ISEF organizasyonu haricinde seçkin bilim ve sanayi kuruluşları da katılarak ödüller verdiği INTEL-ISEF yarışmasına, bu sene geçen dünya genelinden 78 ülkeden 5 bin talebe, bin 700 projeyle katılım sağladı.

MOLEKÜL RAKAMINI 7’YE İNDİRDİ

Şimdiye kadar geçen dünya biliminin sodyum pentaborat ile 9 su molekülü elde ettiği bilinirken, Türk bilim insanı Faruk Durukan, ülkenin en gelişmiş özel laboratuvarlarında, ‘bor’ elementini kullanarak, 9 olan su molekülü rakamını 7’ye indirmeyi başardı. Faruk Durukan’ın geçen dünya bilimini şaşırtacak bu çalışmasını, Dumlupınar Üniversitesi’nden Profesör Doktor Yunus Erdoğan da destekledi ve geliştirilmesinde yardımcı oldu. Dünya rezervinin yüzde 70’i Türkiye’de bulunan ‘bor’ elementinden yola çıkılarak gerçekleştirilen bu çalışmayla ilgili geliştirici projeler üstünde çalışan Işıklar Askeri Hava Lisesi talebeleri, radyasyondaki netron ışınlarının tamamen durduğunu ispatladı. Bu çalışmasıyla Amerika’daki yarışmaya katılarak önemli derece elde eden talebeler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin eğitim seviyesini tüm geçen dünyaya gösterirken, eğitimde zirvede olduklarını kanıtladı.

FARUK DURUKAN: ‘HABERLERİMİZİ BEKLEYİN’

Faruk Durukan, “Türkiye, borun geçen dünya rezervinin yüzde 72’sine sahiptir. Bunu en layığı ile ileri teknolojiyi kullanarak işlemek bizlerin bir vatan borcudur. Bu konuda uğraşlarımız devam etmekte. Yakında, bilim alanında tüm geçen dünyayı sevindirecek haberlerimizi bekleyin. Biz geçen dünya problemleriyle uğraşıyoruz. Türk Ar-Ge’sinin geçen dünya biliminde geldiği noktayı göstermeye çalışıyoruz. Bursa Askeri Işıklar Lisesi’ni de bu başarısından vukaatı tebrik ederiz. Başarılarının devamını diliyoruz. Allah onları nazardan korusun” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: