Özer Hurmacı yuvada kaldı

Google’de deprem yaratan istifa

O Türk Nepal’de depreme yakalandı!

Ağaç devrildi cadde kapandı!

Türkiye’de Şarap Turizmi

Gündem 18 Mart 2015
780

Ülkemiz üzüm üretimi sıralamasında Dünya’da beşinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde  şarap üretimi M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır ancak Türklerin İslamiyet’i kabul etmesinin ardından dinsel nedenlerle yok olmaya yüz tutmuş şarap üretimi son yıllarda yeniden canlanmaya başlamıştır.

MARMARA ŞARAP ÜRETİMİNİN %40’INI KARŞILIYOR

Ülkemizde Marmara Bölgesi Türkiye şarap üretiminin %40′ ını karşılamaktadır. Ege Bölgesi üzüm üretimi bakımından Marmara’dan daha elverişli olmasına rağmen üretilen üzümler genellikle sofralık veya kuru üzüm olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde üretilen şarapların %20′ si bu bölgede üretilmektedir. İç Anadolu Bölgesi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde de şarap üretilmektedir.

BAĞBOZUMU ETKİNLİKLERİ DÜZENLENİYOR

Şarap ve şarap turizmi ile ilgili olarak bazı büyük şarap fabrikaları seyahat acentaları yardımıyla düzenli bağbozumu etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde şarap üretim tesisi gezdirilmekte, tesisin, bölgenin ve şarap hakkında ziyaretçilere bilgiler verilmektedir. Ülkemizde şarap turizmi ile ilgili en önemli yerlerden biri olarak aklımıza İzmir( Şirince) gelir. Şirince şarap üretimini görmek, şarap tatmak ve bilgi edinmek isteyenlere imkan tanırken aynı zamanda şarap festivalleri de düzenlenmektedir. Kapadokya ise ülkemizde şarabı ile de tanınan bölgedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bölgede ziyaretçiler hem bölgenin coğrafi dokusunu tecrübe edebilmekte hem de bağbozumu turları ve şarap gezilerine katılabilmektedirler.

İYİ ŞARAPTA BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

  • Berrak ve temiz görünmesi 
  • Koklandığında buruna rahatsız edici kokular gelmemesi
  • Şaraptaki alkol, meyve profilleri ve asit dengeli olması
  • Şarabın ışık görmemesi
  • 10-12 derece sıcaklıkta korunması
  • Yüksek ısı değişimine maruz kalmaması
  • Titreşimli ortamda bulunmaması önemli

Ayrıca iyi şarap tattı iseniz 1-1.5 dakika tadı damağınızda kalır, kötü şarabın tadını damağınızda hissetmezsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: