HDP çalışıyor!

İşte Ersun Yanal’ın alacağı para

Asker yardım edeyim derken canından oldu!

Başarılı sporcular bayram edecek

Türkiye’de rekor işçi kaybı!

Gündem 2 Mayıs 2015
390

Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı M. Nazım Yavuz, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası nedeniyle dediğine göre her ölümlü üç iş kazasından birinin inşaat sektöründe yaşandığını belirterek, “Türkiye’de son 10 senede 11 bini aşkın işçiyi iş kazasında yitirdik. Geçtiğimiz yıl 423 işçi inşaatlarda çalışırken, 298 işçi ise yüksekten düşme neticesinde hayata veda etti. 2015 seneninın ilk üç ayında ise 351 işçi iş kazasında hayatını yitirdi” dedi.

ÇATIDER Başkanı Nazım Yavuz, Türkiye’nin iş kazaları hususunda iyi bir karneye sahip olmadığını belirterek, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre iş kazalarında Avrupa 1.si ve geçen dünya üçüncüsü olduğunu vurguladı. Bu konuda son yıllarda önemli yasal değişiklikler yapıldığını da hatırlatan Yavuz, “Türkiye’de geçen 10 senede maalesef yaklaşık 11 bin işçi, iş kazalarında vurulduğu. En fazla işçi ölümü, inşaat sektöründe yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl 423 işçi inşaatlarda çalışırken, 298 işçi ise yüksekten düşme neticesinde vurulduğu. Bu konuda alınan yasal tedbirler kadar eğitim de çok önemli, sadece yasal düzenlemelerle sorunu çözemeyiz” dedi.

Yavuz, inşaat sektöründe meydana gelen kazaların ilk esnasında ‘yüksekten düşme’ vukaatlarının yer aldığını kaydederek, “Malzeme düşmesi ve malzeme sıçraması ise çok yaşanan diğer kazalar. Bu kazalarının sık görülmesinin temel nedenleri arasında, eğitimsizlik, ihmal, iş yerlerinde güvenlik önlemlerinin alınmaması ve işverenin bu tür önlemleri maliyet olarak görmesi gibi nedenler sıralanabilir. Standart bir iskele, uygun bir emniyet kemeri, kenar korumaları veya en basitinden bir ağ gerilmesi bile düşmeleri önemli bir oranda engelleyebilir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin meslek içine yayılması ve bu konudaki bilinç düzeyinin, sektörde yer alan âlemi kapsayacak biçimde yükseltilmesi lazım” dedi.

İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ HAYAT KURTARIR

İş kazalarının yüzde 98’inin insan hatasından kaynakladığını dile getiren Yavuz, şunları dedi: “İnşaat sektörünün en önemli kollarından biri olan çatılarda çalışacak kişilerin yüksekte çalışma ve iş güvenliği konularında eğitimleri ve sertifikaları olmalı. ÇATIDER olarak konuyla ilgili hem ustalara hem de işverenlere yönelik eğitimler veriyoruz. 2013 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladık ve Antalya’dan Sinop’a, Gaziantep’ten İzmir’e kadar Türkiye genelinde, bünyesinde İnşaat Teknolojisi Çatıcılık Dalı olan toplam 19 meslek lisesinde sektöre yönelik ‘Çatıcılık Kursu’ açma yetkisini aldık. 2014 Aralık ayı içinde Antalya’da Halk Eğitim ve Muratpaşa Meslek Lisesi ile beraber açtığımız ‘Uyum ve Geliştirme’ kursu ile 24 çatıcıya belge verdik. 2015 Şubat ayı içinde Ankara’da Mimar Sinan Meslek Lisesi ile beraber açtığımız kursları başarı ile bitiren 25 çatı ustası belgelendirildi. Kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge ile ‘ağır ve tehlikeli iş sınıfındaki çatı işlerinde çalışma hakkını’ elde ediyor. Kurslarımızda çatı sistemleri eğitiminin yanında önemli bir başlığı ‘iş güvenliği ve işçi sağlığı’ oluşturuyor.”

AĞIR CEZAİ YAPTIRIMLAR

İş sağlığı ve güvenliği hususunda işverenlere büyük görev düştüğünü söyleyen Yavuz, “2013 yılı itibarıyla yürürlüğe giren 6331 Sayılı Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu, bir çalışanı dahi olsa tüm işverenleri ilgilendiriyor, işverene birçok yükümlülük getiriyor ve ağır cezai yaptırımlar öngörüyordu. Kanunla ilgili 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan değişikliklerin de duyarlılığı artıracağına inanıyoruz” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Burak Özçivit dönerci olacak

Burak Özçivit dönerci olacak

10 Mart 2015
1.148
Carlo Ancelotti sakata geldi

Carlo Ancelotti sakata geldi

13 Mayıs 2015
257
Galatasaray başladı!

Galatasaray başladı!

16 Nisan 2015
361
Beşiktaş 9 kişiyle kazandı

Beşiktaş 9 kişiyle kazandı

9 Kasım 2014
307

%d blogcu bunu beğendi: