Cehennem Melekleri 4 ne zaman çıkacak ?

Deniz Seki’ye ne oldu?

İstanbul dünya saati uygulamasına destek verdi

Sokak satıcılarına büyük darbe

Türkiye ve Japonya ortak üniversite kuracak

Eğitim 30 Nisan 2015
379

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl başbakan olduğu devirdeki Japonya ziyareti esnasında imzaları atılan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulması için çalışmalar devam ediyor.

Üniversitenin kurulmasına ilişkin detayların görüşülmesi, bilim ve eğitim alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’de bulunan Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanı Hakubun Shimomura, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret etti. Bakanlık ASO Salonu’ndaki heyetler arasındaki görüşmede bilim ve teknoloji alanında iki ülke ilişkilerinin daha da ileri götürülmesi kararlaştırıldı. Gelecek yıllardan birinin Türk-Japon bilim yılı ilan edilmesi için prensip kararı alınırken, TÜBİTAK ile Japon Bilim Teşvik Kurumu’nun beraber çalışması benimsendi.

ÜNİVERSİTE BİLİŞİM VADİSİ’NİN YANINA KURULACAK

Görüşmede daha önce kurulması kararı alınan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin ayrıntıları da ele alındı. Ortak üniversite fikrinin heyecan verici olduğunu dile getiren Bakan Fikri Işık, adresin Türkiye olacağını dedi. Işık şu şekilde devam etti:

“Bilim ve teknoloji alanında güzel bir üniversitenin kurulması çabasındayız. Müfredatın hazırlanması ve öğretim üyelerinin belirlenmesi uğraşlarımız devam ediyor. Kısa zamanda uğraşlarımızı bitirmek istiyoruz. Ortak bilim ve teknoloji üniversitesi İstanbul ile Kocaeli’nin arasında Bilişim Vadisi’nin yakınında inşa edecek. O bölgeyi teknolojik üs haline getireceğiz. Üniversite kurulduğunda talebe ve öğretim üyesi değişimleri gibi pek çok çalışmayı gerçekleştireceğiz. İki ülke arasındaki ilişkiler çok daha gelişecek.”

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde nükleer mühendislik başta olmak üzere elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojileri ve PC mühendisliği, uygulamalı fizik, mekanik mühendisliği, moleküler biyoloji, kimya, matematik, astronomi gibi bölümlerin bulunması planlanıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Trabzonspor tepki gösterdi

Trabzonspor tepki gösterdi

20 Nisan 2015
262
103 terörist öldürüldü

103 terörist öldürüldü

22 Aralık 2015
522
Yeni metro hattı hizmete girdi

Yeni metro hattı hizmete girdi

10 Kasım 2014
308

%d blogcu bunu beğendi: