Yeni ÖSYM Başkanı Ömer Demir seçildi

Isparta’da trafik kazası meydana geldi: 4 yaralı!

Bu balık Türkiye’de 2. kez tutuldu

Vimeo’ya giriş yasak!

Türk Eğitim Sistemi hakkında

Eğitim 21 Mart 2015
322

Geçmiş yıllara bakıldığında ülkemizde üzerinde en fazla durulan alanın eğitim olduğu açık ve net. Amaç ‘Türk kültürüne uygun, gençleri dünya çapında ileriye götürecek bir eğitim sistemi’ yaratmak.Ülkemizde geçen son 10-15 yıla baktığımızda eğitim alanında önemli uygulamalar ortaya çıkarılmış ve bir çok konuda değişikliğe gidilmiştir. Bu uygulamalara ve değişikliklere rağmen bunların getireceği sonuçların ne gibi fayda ya da zarar sağlayacağı konusunda gerek politikacılarımızda gerekse kamuoyunda zihin berraklığının olduğunu söylemek zordur.

MESLEK LİSELERİ ÖNEM KAYBETMİŞTİ

Yapılan bu değişiklikler ve uygulamalar maalesef beraberinde ciddi sorunlar getirmiştir. Örneğin, 1999 yılında yapılan değişiklik ile üniversiteye geçiş sisteminde köklü değişikliklere gidilmiş o dönemin cazip ve popüler lisesi olan meslek liseleri ciddi önem kaybetmişti. Meslek liselerinde öğrenci sayıları azalmış, genel liseleri sınıfları ise günden güne kalabalıklaşmıştı. Yine, Orta öğretim Başarı Puanı ağırlığı artmış bireysel başarı bir kaç tık geriye atılmış okul başarısı ise büyük önem kazanmıştı. Orta öğretim okul başarısının artması ilköğretimden orta öğretime geçiş yapacak olan öğrencilerin üzerine psikolojik baskı oluşturmuştu. 

ÖZEL OKUL FİYATLARI 5000 LİRA

Günden güne yeni uygulama ve fikirlerin dilden dile yayıldığı şu zamanlarda bir de dershane sıkıntısı gündemde idi. Dershaneleri kapatacağız dediler iyi hoş kapattılar. Yasadan çıkardılar. Fakat neredeyse bütün dershaneler özel okula dönüştürüldü. Henüz eğitim hayatına başlamamalarına rağmen şimdiden kayıtların bittiği söyleniyor. Minimum özel okul fiyatları da 5.000 lira civarı. Ne oldu şimdi dershaneleri kapatarak halka fayda mı sağlandı? 

EĞİTİM SİSTEMİNDE SIKINTILAR VAR

Hem ulusal hem uluslararası değerlendirmeler yapıldığında maalesef ülkemizin eğitim sisteminde gerçekten sıkıntılar var. Bundan sonraki süreçte ise bu sıkıntıların giderileceğini düşünmüyorum. Hatta sıkıntılar artacak ülkede karışıklıklar çıkacaktır. Umarım ben yanılırım ve Türk kültürüne uygun, gençleri dünya çapında ileriye götürecek bir eğitim sistemine sahip oluruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: