Bu Tarz Benim’de yeni yarışmacılar belli oldu!

‘Irak’ın egemenliğine saygı göstermeli’

Yılmaz Vural’dan şok açıklama:’İçine edeyim bu oyunun’

Erzurum’da feci kaza!

Türk doktor kanseri 10 saniyede anlayacak

Gündem 3 Haziran 2015
335

Harvard Üniversitesi’ne “Genç Akademi Üyesi” olarak kabul edilen ilk Türk olan Dr. Canan Dağdeviren, cilt kanserinin teşhisini basitleştirecek, dövme gibi vücuda yapıştırılabilen ve 10 saniyeden daha az müddette sonuç veren cihaz yaptığı öğrenildi.

30 YAŞINDAN KÜÇÜK 30 BİLİM İNSANINDAN BİRİ

Forbes dergisinin “30 yaşından küçük 30 bilim insanı” listesine giren Dr. Dağdeviren’in bu çalışması Nature Materials Dergisi’nde yer buldu. Dr. Dağdeviren, bilimsel uğraşlarını sürdürdüğü Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi’nde buluşundan bahsetti. Cihazın, yapıştırıldığı deriye basınç uygulayarak derinin mekanik özelliklerini tespit ettiğini dile getiren Dr. Dağdeviren,

AĞRISIZ VE BASİT BİR YÖNTEM

“Cihaz, bu özelliklerin kansere yakın olup olmadığını gösteriyor. Deri kanserinin mekanik özellikleri zaten belli. Bu özelliklere uyan sonuçlar çıktığı zaman biyopsi ve diğer prosedürler gerçekleştirilecek” diye konuştu. Dr. Dağdeviren, cihazı kanser şüphesi olan hastalar üstünde denediğini, doktorun da biyopsi yaptığını ifade ederek “Ben kendi datalarımı yolladım. Tuhaf görünenleri kendisine dedim. Biyopsi sonuçları iki hafta akabinde çıktı ve benim dediklerimle bire bir örtüştü. Bu yöntem hızlı, ağrısız ve de basit bir yöntem. 10 saniyeden az bir müddette sonuç veriyor” şeklinde konuya açıklık getirdi.

CİHAZ NASIL KULLANILIYOR ?

Cihazın dövme gibi vücuda yapıştırılabildiğini, çıkarılıp başka bölgeye de uygulanabileceğini dile getiren Dr. Dağdeviren, “Vücut bunu hiç hissetmiyor, çok ince. Elektriksel bağlantılarla verileri PC’da topluyoruz. Sonra bir program sayesinde vücudun mekanik özelliklerini gösteren renkli bir harita ortaya çıkıyor. Renklerle vücutta anormallik olan bölgeyi çok küçük bile olsa gösteriyor” kelimesini kullandı.

‘ERKEN UYARI GİBİ BİR ŞEY ASLINDA’

Dr. Canan Dağdeviren, buluşunun cilt kanseri tespiti dışında farklı amaçlarla da kullanılabileceğini dikkat çekti ve açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Farklı bir modda uygulanırsa kan basıncınızı ve kan basıncınızın profilini çıkarabiliyor. Damarınızın ne kadar sert olduğunu ortaya çıkarıyor. Kaç yaşında olduğunuzu bile tahmin edebiliyor. Damarın içinden geçen kanın hacmini anlatabiliyor. Özellikle yüksek tansiyonunuz varsa ve inme geçirme ihtimaliniz varsa onun gelmekte olduğunu anlatabiliyor. Erken uyarı gibi bir şey aslında. Tedavi etmiyor ama size önceden haber veriyor.” diye konuştu.

FİKİR BABASI ANNESİ

Dr. Dağdeviren, buluşunun ortaya çıkış öyküsünü de şu şekilde anlattı: “Bu fikir annemden çıktı. Annem ‘Yüz kremlerinin gerçekten işe yarayıp yaramadığını ortaya çıkarabilecek bir alet yapabilir misin’ diye sordu. Ben de bu aleti tasarladım. Bunun içinde hareket eden küçük elemanlar var. Siz bu elemanlara volt uyguladığınızda bu alet hareket ederek derinizin üstünde deformasyon oluşturuyor. O küçük elemanların yanında sensörler var. Bu sensörler vücudunuzun üstünde ne kadar deformasyon olduğunu tespit ediyor.” şeklinde durumu özetledi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Biri gümrükçüyü izliyor!

Biri gümrükçüyü izliyor!

11 Kasım 2014
479
Kosova’da şok gelişme

Kosova’da şok gelişme

23 Nisan 2015
316
Burs için okulunu hack’ledi

Burs için okulunu hack’ledi

21 Kasım 2014
245

%d blogcu bunu beğendi: