Engelli kadın dileğine kavuştu

Paralel yapıya büyük operasyon

İş var başvuru yok

Kardeş okula destek için kermes yaptılar

Türk bilim adamından önemli buluş!

Teknoloji 8 Kasım 2014
321

Son yıllarda bilim insanları “böcekbot” konusunda çığır açacak çalışmalara imza atıyor. Bu kervana en son Kuzey Karolina Üniversitesi’nden araştırmacı Dr.Alper Bozkurt ve Matt Shipman katıldı. İkili bozuk paradan küçük ana kartı canlı hamam böceğinin sırtına taktı.Ardından devre uçlarını ise hamam böceğinin beynine monte ettiler. Dr. Bozkurt ve Shipman Özel tonu çalarak hamamböceğini sağa ve sola döndürmeyi başardı. Araştırmacılar kurdukları sistemle hamamböceğini uzaktan kumandalı biobota döndürdü.
 
BİOBOTLAR HAYAT KURTARACAK
 
techcrunch.com’da yer alan habere göre, Kuzey Karolina Üniversitesi Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Dr. Alper Bozkurt,” Ev yıkıntıları arasındaki insanları sağ olarak kurtarabilmenin en iyi yolu sesin nerden geldiğini bulabilmektir.” dedi.
 
Biobot hamamböceği hareketlerini kontrol eden elektronik sırt çantasıyla donantılmış durumda. Dr. Bozkurt’un araştırma ekibi hamamböcekleri için mikrofonlu iki özel sırt çantası geliştirdi. Birinci sınıf biobotlarda bulunan tek mikrofon her yönden gelen çok düşük sesleri kablosuz olarak algılayıp böceği harekete geçiriyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Depremi önceden haber verecek

Depremi önceden haber verecek

14 Kasım 2014
300
Tarlada servet yatıyor

Tarlada servet yatıyor

21 Kasım 2014
259
Halk AB’ye girmek istemiyor

Halk AB’ye girmek istemiyor

18 Aralık 2014
303

%d blogcu bunu beğendi: