Emirgan Korusu’nu hiç böyle gördünüz mü?

İlk uçakta Giresunlular indi

Ermenek’te 2 madencinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Alexander Hleb gerçeği açıkladı!

THY’den büyük hamle! TAROM’u alıyor

Gündem 2 Haziran 2015
340

Romen gazetelerinden bomba gibi bir iddaa geldi. Romen basınına göre, Türk Hava Yolları ülkenin milli havayolu şirketi Tarom’u almak üzere görüşmeler yapmaya başladığını ifade etti.Son yıllarda zarar eden ve en büyük ortağı Romanya devletinin olduğu Tarom’un önümüzdeki aylarda özelleştirmeyi planladığı biliniyor.

GÜNDEME GELDİ

Romen gazetelerin müddeasına göre, bu ortaklık iki ülke başbakanlarının görüşmeleri esnasında gündeme geldiği açıklandı. Ardından Türk Hava Yolları yesirlileri Bükreş’e gitti ve Tarom’la görüşmeler yaptı. Lakin Türk Hava Yolları’nin geçmişte Polonyalı LOT’a ortak olma girişimi sürecindeki gibi en büyük sorunun şirketin nasıl kontrol edilebileceği konusu olarak öne çıkıyor çünkü, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ortak üye olmaması nedeniyle, Türk Hava Yolları dışarıdan gelip Tarom’un yüzde 51’ini kontrol edemiyor.

ORTAK OLACAK

Romen Gazeteleri’nin haberine göre, Türk Hava Yolları önce Bükreş-Otopeni Havalimanı’nı işleten şirkete ortak olacak. Halen Bükreş-Otopeni Havalimanı Budapeşte Havalimanı, havayolunun yüzde 1.55’e yakın hissesini elinde bulundurduğu biliniyor. Ardından Türk Hava Yolları Tarom’un yüzde 49 hissesini satın alması bekleniyor. Eğer alım anlaşması böyle yapılırsa, Türk Hava Yolları ötürü yoldan Tarom’un yüzde 51’ini kontrol edecek hale gelmesi muhtemel olacak.

ALINMIŞ BİR KARAR YOK

Konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları yesirlileri ortaklık için alınmış bir yönetim kurulu kararı olmadığına dikkat çekti. Bazı havayolu şirketlerinden talep geldiğini dile getiren Türk Hava Yolları yesirlileri bu amaçla Bükreş’te de karşılıklı bilgilendirme toplantıları yapıldığını ifade ettiler. Romen Tarom Havayolları, 1945’te kuruldu. Sky Team havayolu ittifakı üyesi olan şirketin halen filosunda 23 yolcu uçağı bulunuyor, 53 noktaya sefer yapıyor. 2008’den bu yana zarar eden şirket, 2013 senesini 29.5 milyon euro zararla kapamıştı.

Toplam 2 bin çalışana sahip havayolunun yüzde 97.05 hissesesi Romanya devletinin elinde bulunuyor. Kalan hisseler ise yüzde 1.55 Bükreş Havaimanı, yüzde 1.31 Romen Hava Trafik Kontrol İdaresi, yüzde 0.09 Societatea de Investitii Financiare Muntenia’nın.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: