Köpeğin kafası korkuluklara sıkıştı

Kuru fasulye araştırma konusu oldu

Trabzonspor beraberliği Waris’le kurtardı: 1-1

Mehmet Müezzinoğlu: ‘Ders çıkarmamız gerekiyor’

Terörist Almanlara soruşturma

Gündem 6 Ocak 2015
359

Bir Alman vekil Kobani olaylarının sürdüğü sırada terör örgütü pkk bayrağı ile poz vererek kendince protestoda bulunmuş, Federal Meclis tarafından ise bu vekilin dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Terörist Alman vekilin dokunulmazlığının kaldırılması, pkk sempatizanı 10 Alman vekili daha rahatsız etti. Dokunulmazlığın kaldırılmasını kanlı terör örgütü pkk bayrağı açarak protesto eden 10 Alman vekil hakkında da soruşturma başlatıldı. 

SOLCULAR HER YERDE AYNI
Facebook sayfasından açıklama yaparak yürütülen soruşturmayı duyuran Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, Berlin Başsavcılığı tarafından gönderilen yazının kendisine ve diğer milletvekili arkadaşlarına 18 Aralık 2014 tarihi itibariyle ulaştığını paylaştı. Başsavcılığın kendileri hakkında PKK’ya destek vermekten dolayı soruşturma açtığını kaydeden Ulla Jelpke, Sol Parti Milletvekilleri olarak PKK flaması kaldrımalarının ve 13 Kasım tarihinde bunu Facebook üzerinden paylaşmalarının, PKK yasağını ihlal olarak değerlendirildiğini duyurdu.

PROTESTO BAHANE AMAÇ ÖRGÜTE DESTEK
Sol Partili milletvekili Nicole Gohlke, 18 Ekim tarihinde Münih’te IŞİD’e karşı yapılan ve IŞİD’in Kobani’ye saldırılarının protesto edildiği gösteriye konuşmacı olarak katılmış ve burada pkk flamasını havaya kaldırıp örgüt lehinde konuşmalar yapınca polis tarafından gözaltına alınmış, daha sonra ise Federal Parlamento dokunulmazlıklar Komisyonu tarafından dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Gohlke’nin dokunulmazlığının kaldırılmasını protesto eden Sol Parti milletvekilleri Ulla Jelpke, Diether Dehm, Karin Binder, Wolfgang Gehrcke, Andrej Hunko, Sabine Leidig, Alexander Ulrich, Katrin Vogler, Hubertus Zdebel ve Pia Zimmermann da parlamento çatısı altında PKK flaması kaldırmışlardı.

SOL PARTİ: PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILSIN

Sol Parti, Almanya’da 1993 yılından bu tarafa yasaklı örgütler kapsamında bulunan pkk’nın yasak kapsamından çıkartılması için Federal Parlamentoya dilekçe verdi. Dilekçe Ulla Jelpke, Jan Korte, Dr. André Hahn, Petra Pau, Harald Petzold (Havelland), Martina Renner, Kersten Steinke, Frank Tempel, Halina Wawzyniak ve Sol Parti Grubu adına verildi. Ulla Jelpke’nin yine kendi Facebook sayfasından paylaştığı dilekçeye göre, pkk’nın Almanya’da yasaklı örgütler kapsamından çıkartılmasının yanı sıra, pkk’nın Avrupa Birliği terör listesinden de çıkartılması için harekete geçilmesi isteniyor. Dilekçede ayrıca, pkk ile birlikte yan kuruluşlarının da yasak kapsamından çıkartılması gibi bir dizi istek sıralanıyor.
Sol Parti tarafından verilen ve Federal Parlamento internet sayfasında da bulunan pkk yasağının kaldırılmasına ilişkin dilekçenin, Jelpke’nin ifadesine göre, 26 Şubat 2015 tarihinde görüşülmesine başlanması bekleniyor.

pkk, Almanya’da 1993 yılından bu tarafa yasaklı örgütler kapsamında bulunuyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: