Lucescu mayısta Galatasaray’a geliyor

Google’a ücretsiz reklam fırsatı

Ercan Durmuş önce eşini sonrada kendini vurdu

Parasız yatılılık ve bursluluk başvuru tarihleri açıklandı

Taşeron işçilerde büyük bekleyiş

Gündem 6 Mayıs 2015
390

İzmir’de taşeron firmalarda çalışan işçilerin büyük bölümü son zamanlarda sendikalara büyük ilgi gösteriyor… İzmir’de belediyelerde taşeron şirketlere bağlı çalışan işçilerin yaklaşık 8 bini, üç ay içinde sendika üyesi oldu. Her gün artan sendikalı işçiler adına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yesir vermesi akabinde sendikalar, taşeron şirketlerle ikramiye, sosyal yardım gibi ücretleri iyileştirici haklar için toplu iş mukavelenamesi masasına oturacağı öğrenildi.

Türkiye’de kamu kurumlarının hizmet alımı ihalelerini kazanan taşeron şirketlerde çalışan işçiler, kadrolu işçilere göre aldıkları düşük ücretin yanı sıra ikramiye ve sosyal yardımlardan yararlanamadığı biliniyor. İhale bedeli kapsamı dışında kamu kurumları şirketlere kaynak aktarımı yapamadığı için sendikal örgütlenme de gerçekleşmedi. Lakin, geçen ocak ayında Maliye Bakanlığı’nın çıkardığı ‘Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında toplu iş sözlemesinden kaynaklanan fiyat farkının ödenmesine dair yönetmelik’ taşeron sisteminin göreceli olarak iyileştirilmesinde bir adım oldu.

Böylece, kamu kurumları, belediyeler bu yönetmelikle taşeron şirketlerin toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan farklarını karşılayacak. İşçiler ikramiye ve sosyal haklara sahip olacak. Ocak ayındaki bu düzenlemeden akabinde, belediye başkanlarının da önlerini açmasıyla, sendikalar taşeron şirketlerde örgütlenmeye başladı. İzmir’de özellikle DİSK’e bağlı Genel İş 6 bin, Türk-İş’e bağlı Belediye-İş ise 2 bin işçiyi 3 ay içinde üye yaptı.

DİSK Ege Bölge Temscisi Memiş Sarı, sendikaya üye yapma uğraşlarının devam ettiğini, 14 belde ve Büyükşehir Belediylesi’nin çevre sağlığı biriminde çalışan taşeron işçiler dahil bugüne kadar 6 bine yakın işçinin üye olduğunu dedi. Sarı, Buca, Bayraklı, Bornova, Konak, Karşıyaka, Çeşme, Güzelbahçe, Urla, Mordoğan, Bayındır, Foça, Dikili, Aliağa, Bergama ve Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı’ndaki taşeron işçileri üye yaptıklarını belirtti. Bu saygının daha da artacağını dile getiren Sarı, “Aslında istediğimiz gibi yasa çıkmadı. Biz asıl işi yapan işçilerin kadrolu olarak çalışmasını istiyoruz. Sömürü düzeni olan taşeron sistemi devam ediyor. Sendika olarak taşeron işçilerin örgütlenmesi gerektiğini eylemlerimizde ilan ettik. Genel-İş Sendikası olarak İzmir’deki 14 belde belediye ve Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki taşeron şirketlerde çalışan 6 bine yakın işçimizi sendikalı yaptık. Çalışma Bakanlığı’ndan yesir tespiti istedik. Yesir geldikten akabinde yapılacak uğraşların akabinde toplu iş mukavelenamesi masasına oturulacak. Hem işçi hem işveren kazanacak. Çünkü işveren daha disiplinli, verimli işçiyi karşısında görecek. İşçiyi günde 12 saat çalıştırmak yerine haftada 45 saat sınırına uyacak. Bu firmalar ihale bedelini ödediği için fazla mesai ödemiyor, izin vermiyorlardı. Hastaneye giden işçiden ücreti kesiliyordu. Toplu mukavelenamede sosyal hakları düzelecek. Daha uygun bir ücret almaları hususunda ikramiye, giyecek yardımı, gıda yardımı gibi türlü ek paketleri mukavelenameyle elde etmeye çalışacağız. Bugün 1200 TL ile 1300 TL arasında değişin aylık alan işçiler yıllık ikramiye, yardım paketleri, elbise yardımıyla daha iyi koşullar elde edebilecek. Ayrıca, sinema, tiyatro bileti gibi sosyal destekleri de mukavelename içine sokacağız. Ama en önemlisi çalışma koşullarında düzelme olacak” dedi.

Memiş Sarı, son çıkan kanunda ihaleyi kazanan müteahhitin çalıştırdığı işçileri sendikaların örgütleyebileceği, toplu mukavelenameden doğan farkın kurum tarafından ödeneceğinin hükme bağlandığını dedi. Aradaki farkın Sayıştay denetimine tabi olmayacağını dile getiren Sarı, “Yani belediye şirketin ihale bedeline göre işçilere ödediği aylığın dışında toplu mukavelenameden doğan farkları ödeyecek. Tüm kamu kurumları için bu geçerli. Bu farkın kamu kurumlarına belediyelere merkezi idare tarafından ödenmesi için de bir çalışma var. Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı bu çalışmayı yürütüyor” dedi. Tüm işçilerin kadrolu olmasını istediklerini, böylece şirketlerin elde ettiği karın işçilerin aylıklarına yansıtılabileceğini dile getiren Sarı, “Bakanlık da belediye de devlet kurumu. Bu kaynak aktarmalarına gerek yok. İşçilerin kadrolu olması gerekir” dedi.

Belediye iş 2 No’lu Şube Başkanı Ahmet Mutoğlu ise Karşıyaka, Bayraklı, Balçova, Narlıdere, Seferihisar, Konak, Gaziemir, İzmir Metrosu ve İZSU temizlik işlerindeki 2 bine yakın işçiyi üye yaptıklarını, yesir talebiyle Çalışma Bakanlığı’na başvurduklarını dedi. Mutoğlu “Taşeron işçiler toplu iş mukavelenamesiyle mevcuttan daha iyi haklara sahip olacaklar. Lakin asıl hedef norm kadronun önünü açmak, işçilerin kadrolu olması. Mücadelimiz bu yönde” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: