Uludağ’da gizli mağara bulundu

Ankara’da canlı bomba ihbarı

Ünlü oyuncunun kızı 7 yaşında

Abdürrahim Tuna yardıma doymuyor

Süryaniler açlık grevine başladı!

Gündem 20 Nisan 2015
320

Mardin’in Midyat beldesi’nde yaşayan Süryaniler, 1915 senesinde bölgede yaşanan vukaatlarda hayatlarını kaybeden Süryaniler’i anmak amacıyla vukaatların 100’üncü senesinde 100 saatlik açlık eylemi başlattı. Türkiye toplumunun 1915 vukaatlarıyla yüzleşmesi gerektiğini öne süren Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, ciddi ve samimi bir özür beklediklerini ifade etti.

Midyat’ta yaşayan Süryaniler, 1915 senesinde bölgede çıkan vukaatlarda hayatlarını kaybeden Süryaniler’i anmak amacıyla vukaatların 100’üncü yıldönümünde başlatacakları 100 saatlik açlık eylemi öncesi Işıklar Mahallesi’nde bulunan Süryani Dernekler Federasyonu Lokali’nde buluştu. Üzerinde Süryanice ‘Seyfo 1915 (Kılıç)’ yazılı beyaz tişört giyen ve aralarında 80 yaşındaki Mence Demir ve Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker’in de bulunduğu yaklaşık 30 kişi, 4 gün sürecek 100 saatlik açlık eylemine başladı. Eylemin yapıldığı lokale Süryanice, Türkçe, Kürtçe ve Arapça ‘1915 Süryani Soykırımını (Sayfo) unutmadık unutturmayacağız’ ve ‘1915 Süryani Soykırımı (Sayfo) inkarına son verilsin’ yazılı pankartlar asıldı.

Yaşamını yitiren Süryaniler anısını 1 dakikalık saygı duruşunun da yapıldığı eylemde konuşan Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, Türkiye toplumunun 1915 vukaatları ile yüzleşmesi gerektiğini dedi. Türker, ciddi ve samimi bir özür beklediklerini belirterek, şu şekilde dedi:

“Tabii ki; 100 yıl önce ben inanıyorum her bir Süryani ailenin, bugün yaşayan her bir Süryani ferdinin illa ki ya ninesi, ya dedesi, ya amcası illaki bu Sayfo’da şehit düşmüştür. Gerçekten Süryaniler Osmanlı İmparatorluğu devirinde herhangi böyle bir kalkışması her hangi bir silahlı gücü, herhangi bir devlete karşı hareketi hiç olmamıştır. Zaten 1914 Ekim ayında Osmanlı İmparatorluğu devirinin İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından alınan ‘Ferman kararı’ genel Hıristiyanları kapsamaktaydı. Belki Ermenilerin silahlı güçleri vardı, komitecileri vardı, mücadeleleri vardı, planları vardı, stratejileri vardı, ama Süryani halkının herhangi böyle ne bir örgütlülüğü vardı, ne de böyle bir çalışması vardı, nede böyle bir hazırlıkları vardı. Sayfo 1915’te başladığı zaman Süryaniler bundan bihaberdiler, haberleri bile yoktu.”

Türker, yaptıkları eylemi şehitlerini, atalarını yad etmek için yaptıklarını da belirterek,  Türkiye toplumunun bununla yüzleşmesi gerektiğini ileri sürerek şu şekilde konuştu:

“Özellikle burada yaşayan komşularımız buna anlam vermeleri lazım. İster Mıhallemiler, ister Kürtler, ister diğer haklar olsun. Gerçekten bunu iyi düşünmeleri gerekir. Kendileri de biliyorlar, kendileri de söylüyorlar ‘ferman yılı’. İşte bu ‘Seyfo’ dediğimiz, ‘Soykırım’ dediğimiz yıldır. Onun için bu eylemimiz ben inanıyorum kardeşliğe aracı olacaktır. Birbirimizi anlamaveyaha iyi olacaktır. Birbirimize saygı hususunda daha iyi olacağına inanıyorum. Onun için 100’üncü yıl olması dvukaatısıyla 100 saatlik Sayfo’yu biz bugün başlattık. 100 saatimiz bittikten akabinde Barış Parkı’nda bir basın izahıyla biz bunu neticelendireceğiz. Tabi dediğim gibi Türkiye halkları bununla yüzleşmeli, gerçekten biz sadece ciddi bir özür istiyoruz, samimi bir özür istiyoruz. ve halkımızın yurtdışına göç etmesi, ben bunu da söyleyebilirim 40 yıl, 50 yıl, eğer 60 yıl önce Suriye’ye, Lübnan’a veya Latin Amerika’ya, Amerika’ya Avustralya’ya, Avrupa Ülkelerine göç ettiyse bunun en büyük nedenlerinden biri 1915 Sayfo soykırımıdır. Yoksa halkımız buradan kendi keyfinden gitmedi.”

Bugün asimilasyon politikalarının belki bir yere kadar durduğunu ama halen devam ettiğini de ileri süren Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, “Bu inkarlar devam etmektedir. Biz bu inkarların son bulmasını istiyoruz. Sadece Süryani halkına karşı olan inkar değil, bütün halklara karşı olan inkarların son bulmasını istiyoruz ve bu ülke hepimizindir. Hepimiz barış içinde yaşamak istiyoruz, kardeşçe yaşamak istiyoruz. Yani bu ülke hepimize yeter. Onun için bu eylemimiz kardeşliğe, barışa ve gerçekten samimiyete bir aracı olmasını diliyoruz”dedi.

Açıklamanın akabinde açlık eylemini başlatanlara, Süryani kadınlar da zılgıt ve alkışlarıyla destek verdi. Açlık eylemi 100’ncü saatinde Perşembe günü gerçekleştirilecek basın izahıyla son verecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Avengers 2’den yeni fragman

Avengers 2’den yeni fragman

13 Kasım 2014
230
Yeni metro hattı hizmete girdi

Yeni metro hattı hizmete girdi

10 Kasım 2014
308

%d blogcu bunu beğendi: