Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter’dan açıklama yaptı

Bu fotoğraflar aşırı rahatlık içerir

Rize’de tünelde göçük: 1 ölü!

Tomb Raider ve Fallout 4 oyunlarının detayları belli oluyor

Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ne ödül sürprizi

Gündem 12 Haziran 2015
359

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kilise Vakfı ile cemaat üyelerinin katkılarıyla, 2011 senesinde ibadete açılan Surp Giragos Ermeni Kilisesi’ne, daha önce açıklanan Avrupa Birliği Kültürel Mirası’nın en prestijli ödülü, geçen gün akşam Norveç’in Oslo ilinde düzenlenen törenle teslim edildiği görüldü.

Koruma, araştırma ve sayısallaştırma, özel hizmet ve öğretimle farkındalık arttırma olmak üzere dört farklı kategoride, kültürel miras özelliği olan eserlere ve projelere verilen en prestijli ödülü, Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü/Europa Nostra 2015 ‘Koruma’ dalındaki 1.lik ödülü Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi aldı.

2002 senesinden bu yana verilen Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü yarışmasına bu yıl 29 ülkeden 263 kişi ve organizasyon başvuru yaptı. 17’nci Yüzyıl’da inşa edilen, lakin Ermeni Cemaati’nin türlü nedenlerden nedeniyle ili terk ederek batı illerine göç etmesinden akabinde yer yer yıkılan, Büyükşehir Belediyesi, kilise vakfı ve Ermeni cemaatinin desteği ile Surp Giragos Ermeni Kilisesi restore edilip, 2011 senesinde ibadete açıldığı ifade edildi. Kilisede ödülün verilme gerekçesi olarak da “Kilise restorasyonunda yerel yönetim ve yöre halkının dayanışması ve Ermeni cemaatinin katkısı” olarak gösterildi.

Diyarbakır’da bir devir farklı din ve dilden birçok medeniyetin bir arada yaşadığı kitaplara konu olan ve ‘Gavur Mahallesi’ olarak anılan Hançepek Mahallesi’nde bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla 2010 senesinde restore edildikten akabinde muhteşem görüntüsüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Norveç’in Oslo ilindeki belediye sarayında düzenlenen görkemli bir törenle, dereceye giren kişi ve organizasyonlara ödülleri verildi. Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü Töreni, Europa Nostra Başkanı, Plácido Domingo adına Yönetici Başkan Denis de Kergoylay ve Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Gençlikten Sorumlu üyesi, Tibor Navracsics’in ortak ev sahipliği yaptı. HRH Crown Prince Haakon of Norway’in, onur konuğu olarak katıldığı törende, Oslo Belediye Başkanı Fabian Stang ve Norveç Çevre ve İklim Bakanı Tine Sundtoft hazır bulundu.

Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi Avrupa Kültür Mirasını Koruma Yarışması’nda 263 proje arasından dereceye giren 28 kazanan proje arasında yer alıyordu. Bu prestijli ödülü Kilise Vakfı Başkanı Vartkes Ergün Ayık, Proje Muellifi Meral Halifeoğlu, Restorasyon Sorumlusu ve Uygulayıcısı Zülfikar Halifeoğlu ve Vakıf Yönetim Kurulu üyesi Pelin Ayık aldı. Surp Giragos Ermeni Kilisesi Restorasyonu ayrıyeten, tüm geçen dünyada internet ortamında yapılan halk oylamasında tüm eserler arasında 3’üncü sırayı aldığı görüldü.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Baraj gölünde acı son

Baraj gölünde acı son

15 Şubat 2015
281
İstanbul’da hava durumu

İstanbul’da hava durumu

5 Ocak 2015
367
Yahoo ‘dan büyük atılım

Yahoo ‘dan büyük atılım

23 Kasım 2014
231
Paralel yapıya büyük operasyon

Paralel yapıya büyük operasyon

14 Aralık 2014
329

%d blogcu bunu beğendi: