Bakan Elvan açılış tarihini açıkladı!

WhatsApp’a tasarım güncellemesi geldi

Flaş!.. IŞİD yol kesip 40 kişiyi kaçırdı

Bayrağı yaktılar!

Suriye’ye Türk Bayrağı dikildi

Gündem 22 Şubat 2015
377

Başbakan Davutoğlu, operasyonu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şöyle dedi:”Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir. Bugüne kadar büyük bir onur ile görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK’nın Şah Fırat operasyonu ile yurda dönmüşlerdir. Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir. Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içesinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum.”Genelkurmay Başkanlığı’nın web sayfasında da Suriye’de düzenlenen operesyon ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, uluslararası antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigârı emanetlerin Suriye’de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askeri zaruretler nedeniyle, Türkiye’nin hakları saklı kalmak üzere geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere getirildiği belirtildi.

ŞAH FIRAT OPERASYONU FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

YÜKSEK ECDAT YADİGARI EMANETLER SURİYE ŞMESİ KÖYÜNE TAŞINDI

Açıklamada, kaza sonucu 1 askerin şehit düştüğü belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:”Uluslararası Antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigârı emanetler, Suriye’de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askerî zaruretler nedeniyle, haklarımız saklı kalmak üzere geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere getirilmiştir. Geride değerli emanet bırakılmamıştır. Suriye Eşmesi’nde naaşın nakledileceği bölge birliklerimiz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir. “Şah Fırat” Operasyonu sırasında herhangi bir çatışma yaşanmamış, başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelimiz geçirdiği bir kaza sonucu şehit olmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

SINIRLARIMIZ DIŞINDA TEK TOPRAK PARÇAMIZ

Sınırlarımız dışında sahip olduğumuz tek toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi ile son gelişmelerin ardından Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda dün görülen yoğun askeri hareketlilik ‘Şah Fırat Operasyonu’nun ilk işaretleri olarak değerlendirilmişti. IŞİD’in kontrolü altındaki bölgede çatışmalar nedeniyle bir süredir askerlerin nöbet değişimi yapmadığı Süleyman Şah Türbesi ile ilgili son iddialar üzerine gözler Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi yakınlarındaki Mürşitpınar Sınır Karakolu’na çevrilirken dün öğleden sonra Mürşitpınar Sınır Kapısı’na zırhlı askeri araçlar gelmiş bir süre sonra kapıdan zırhlı askeri araçlar giriş- çıkış yapmıştı. Askeri operasyonun saat 21.00’de başlatıldığı ve bugün saat 04.45’te askerlerin yurda döndüğü, karakoldaki binaların tümüyle kullanılmaz hale getirildiği açıklandı.Suriye’nin Halep iline bağlı Karakozak Köyü sınırları içinde bulunan ve Türkiye’nin kendi sınırları dışındaki toprağı Süleyman Şah Türbesi, sınıra 30 kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Buradaki Süleyman Şah Saygı Karakolu’nda Şanlıurfa’daki 20’nci Zırhlı Tugay 3’üncü Hudut Alayı 2nci Tabur Komutanlığı’na bağlı askerler nöbet tutuyordu.

TÜRK ASKERİ SURİYE’YE GİRDİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: