Zeytinyağı fiyatları tavan yaptı

Eleşkirt’te rekor sayıda çam fidanı dağıtımı!

Böyle hastalık görülmedi !

Sanayi üretimi hız kesti

Süper Lig Şampiyonu bayram edecek

Spor 6 Mayıs 2015
305

Süper Ligde sona yaklaşırken takımlar hesap halinde. Kupayı kaldıran takım yaklaşık 200

Spor Toto Süper Lig’de bitime 5 hafta kala âlem eline kağıt kalem alıp hesap yaparken sezon sonunda şampiyon olan takımın kasası dolacak.

Önder Beşiktaş, aynı puandaki Galatasaray ve takipçi pozisyonundaki Fenerbahçe arasındaki tarihi yarışın sonunda kazanan ekonomisini de düzeltecek. Hesaplamalara göre havuzdan 100 milyon TL gelire ulaşacak olan şampiyon, Devler Ligi’ne direkt katılımla 60 milyon TL’yi garantileyecek. Yine forma, store ve kombine gelirleri ile bu rakam minimum 200 milyonu bulacak. İşte o gelirler:

Havuz 100’leri güldürecek

Naklen yayın havuzu: Sisteme göre 2014-2105 sezonu için 450 milyon dolarlık gelir sezon başındaki kurdan (2 TL) kulüplere verilecek. 900 milyon TL’lik gelir 4 kalemde kulüplere dağıtılırken Süper Lig’e katılım (17.5 milyon), Şampiyonlar payı (FB-GS 33 milyon, BJK 23 milyon), performans (3’ü için de yaklaşık 29-30 milyon TL) ve derece ödülü (Birinciye 21 milyon, ikinciye 16 milyon, üçüncüye 14 milyon TL) verilecek. Yani şampiyon olan takım yaklaşık 100 milyon TL havuzdan para kazanacak. Lakin bu rakam derece ve performansa göre 10 milyon TL gibi şampiyona esktra gelir getirecek. Şampiyonluk rakamı 6 daha az olan Beşiktaş 1.lik ödülü ile dengeyi sağlayıp rakiplerini geçmesi bekleniyor.

Avrupa’dan minimum 60 milyon

Devler Ligi’ne direkt katılım: Gruplara direkt katılım parası olarak 12 milyon euro garanti para alacak. Tivibu ve TRT’nin yayın haklarını almasından akabinde Türkiye’nin yeni sezonda havuz parası 15-16 milyon euro civarında. Bu para 2 takıma bölünecek. Lakin ikinci elemeyi geçemezse bu para şampiyona kalacak. Yani Süper Lig şampiyonu 6 maçta sıfır çekse bile minimum 20 milyon euro alırken bu para tek takım halinde 27 milyon euroyu bulacak. Yani TL olarak şampiyon en az 60 milyon TL kazanacak. Gruplarda galibiyete 1.5 milyon, beraberliğe 500 bin euro prim var. Gruptan çıkma ise 5.5 milyon euro.

10 milyonluk forma satımı

Forma satımı: Kulüpler şampiyonluk halinde 50 ile 100 bin arasında esktra forma satıyor. Yani 50 bin forma satan bir kulüp en az 5 milyon TL gelire ulaşacak. Bu sadece forma, store ürünleri ile beraber bu rakam rahatlıkla 10 milyon TL’yi bulabilecek.

Sponsorlar patlama yapar

Sponsorlar: Direkt Avrupa’ya katılım ve şampiyonluk yeni sezonda sponsor gelirlerini de arttırıyor. 5-10 milyon TL civarında minimum artış beklenirken göğüs sponsoru olmayan Galatasaray açısından bu şampiyonluk oldukça değerli olacak.

Kombine 5-10 milyon artar

Diğer gelirler: Şampiyonluk ile beraber kulüpler yeni sezondaki kombine satımında da artışa geçecek. Takımının Devler Ligi’ne kalması satımı direkt tesirlerken Galatasaray 32 bin,. Fenerbahçe 28 bin, Beşiktaş da 14 bin olan kombine rakamında yeni sezonda patlama yapacak. Buradan ekstra 10 bin civarında kombinedir ekstradan 10 milyon TL gelir anlamına taşıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: