Kütahya’lı Çümen yeniden üye!

Yabancı savaşçılara giriş yasak!

Bosna Hersek’te korkutan saldırı

Salih Uçan kadro dışı bırakıldı!

Sorgun’da aşıklar bayramı

Gündem 10 Aralık 2014
329

Yozgat’a bağlı Sorgun ilçesinde İlyas Arslan Sinema ve Tiyatro Salonunda düzenlenen programa Kaymakam Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, İl Genel Meclis Üyeleri, köy ve mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Durali Doğan, Yozgat ve ilçelerinin ünlü aşık ozan şairler yetiştirmiş olduğunu, dernek olarak 2003 yılından beri Yozgat’ın ve Sorgun’un kültürel tanıtımında büyük katkı sağladıklarını söyleyerek “Sorgun’da ve Yozgat’ta Aşıklık Geleneğini yaşatmak için her yıl böyle bir program düzenliyoruz. Bu sene Sorgun Şair ve Ozanlar Derneği olarak 8’incisini düzenledik.

KUŞAKTAN KUŞAĞA AKTARILACAK

8’inci aşıklar bayramı çok güzel geçiyor. Bu programda yurdumuzun dört bir yanından gelen aşıklarımız çaldılar, söylediler, şiirlerini söylediler. Aşıklar geleneğini buradaki amacımız aşıklık geleneğini genç nesillerimize aktarmak. Ve kuşaktan kuşağa bu geleneği yaşatmaktır. Her yılda Sorgun’da böyle bir etkinliği gerçekleştiriyoruz” dedi
Sorgun İlçe Kaymakamı Ali Arslantaş ise, bu ve benzer programların Yozgat dolayısıyla da Sorgun kültürüne kazandırılan en önemli zenginliklerden biri olduğunu belirterek “Aşıklık geleneğinin yaşatılması adına çok önemli bir program. Sorgun’da görüyoruz ki artık Sorgun’lularda 8’incisi gerçekleşen bu organizasyona sahipleniyorlar. Salonu dolduruyorlar. Aşıklarımızın söyledikleri türküleri, atışmaları, şairlerimizin şiirleri programı renklendiriyor. Dediğim gibi Sorgun kültürüne kazandırılan çok önemli bir gelenek, bir kültür” diye konuştu.
Duygusal anların yaşandığı geceye katılan ozanlar söyledikleri türkü, yaptıkları atışmalarla seyircilere neşeli dakikalar yaşattı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
İstanbul’da petrol çıktı!

İstanbul’da petrol çıktı!

11 Kasım 2014
311
Fenerbahçe 2 0 Emenike !

Fenerbahçe 2 0 Emenike !

3 Ocak 2015
297
Bayrağı yaktılar!

Bayrağı yaktılar!

5 Ocak 2015
264

%d blogcu bunu beğendi: