Pasaport derdini sona erdiren yeni kimlikler

MGK’dan TSK’ya tebrik

Erdoğan: ‘Savcı başından vuruldu’

Zeliha Sunal fırtına gibi geliyor

Sopalı öğretmene kınama cezası

Eğitim 7 Mart 2015
501

Geçen yıl Bartın’ın Kozcağız Beldesi’ndeki Kozcağız Çok Programlı Lisesi’nde meydana gelen olayda Felsefe öğretmeni Bahteşen Çay, iddiaya göre okulda elinde sopa ile nöbet tutan coğrafya öğretmeni Hüseyin Aslan’a tepki gösterdi. İki öğretmen arasında öğretmenler odasında tartışma çıktı. Hüseyin Aslan’ın, Bahteşen Çay’a, “Bu değnek senin nerene değdi?” diyerek tepki gösterdiği ve olayın ardından okulda öğretmene mobbing uyulandığı iddia edildi. Bahteşen Çay’ın şikayeti üzerine olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı. Valilik oluru ile başlatılan disiplin soruşturması sonunda Bahteşen Çay’a ‘kınama’ cezası verildi. Okul Müdürü Lütfi Kaya imzasıyla öğretmen Bahteşen Çay’a gönderilen soruşturma raporunda, elinde sopa ile nöbet tutan nöbetçi öğretmen Hüseyin Aslan’ı, “Siz hayvan mısınız?

‘DAHA DİKKATLİ OLMANIZI RİCA EDERİM’

Neden öğretmenin sopa ile nöbet tutmasına izin veriyorsunuz?” diyerek öğrencilere şikayet ettiği, öğrencileri öğretmen aleyhine kışkırtarak öğretmene olan güven duygusunu sarstığına işaret edilerek, şöyle denildi: “Bu konudaki savunmanız yeterli görülmediğinden, bu davranış karşılığında Devlet  Memurları Kanunu’nun ilgili maddesi gereği 1/30 oranında aylıktan kesme cezası ile tecziye edilmeniz gerekmekte ise de geçmiş hizmetleriniz sırasındaki çalışmalarınızın olumlu olması nedeniyle ‘kınama’ cezası’ ile tecziye edildiniz. Bundan böyle görevinizde daha dikkatli davranmanızı rica ederim.”

ŞİDDETİN YANINDA YER ALMIŞLARDIR

Soruşturmanın içinde olan diğer öğretmen Hüseyin Aslan’a ise Bahteşen Çay’a karşı söz ve davranışları dikkate alınarak ‘öğretmen vakarına yakışmayan davranış’ dan ‘uyarı’ cezası verildi.  Eğitim-Sen üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak karara tepki gösterdi. Bahteşen Çay’ın da aralarında bulunduğu öğretmenler adına konuşan Eğitim-Sen Şubesi Kadın Sekreteri Selma Setan, “Öğretmenimiz Bahteşen Çay’a ‘kınama’ cezası verilirken, ona şiddet ve sözlü taciz uygulayan Hüseyin Aslan’a göstermelik bir ‘uyarı’ cezası verilmiş, o da uygulanmamıştır. Öğretmenimiz olayın meydana geldiği günden bu yana tacizciyle aynı ortamda bulundurularak adeta her gün cezalandırılmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bu soruşturmayı yürüten müfettişler tacizin, şiddetin yanında yer almışlardır” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: