Beşiktaş tam gaz ilerliyor!

Halk bağımsızlığa “evet” dedi

Kara kış kapıya dayandı

Kayıp Bilge Baş kimdir ?

Soma davasında ortam gerildi

Gündem 16 Nisan 2015
275

Soma’daki maden faciasıyla ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık ifadelerinin alındığı üçüncü oturumun akabinde madenci yakınları, tutuklu sanıkların verdiği ifadelere sert çıktı.

 Soma’daki maden faciasıyla ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü oturumunun öğleden akabindeki bölümü sanık ifadelerinin alınmasıyla devam etti. Oturumunun sona ermesinin akabinde duruşma salonu önünde gazetecilere izah yapan madenci yakınları, tutuklu sanıkların verdiği ifadelere sert çıktı. 

Eşi Ali’yi madende işe girdiği dörgeçen güncü gün yitiren Gülten Kavas, 2 çocuğuyla baş başa kaldığını dile getirerek, “Akın Çelik, İsmail Adalı, Ramazan Doğru ve Can Gürkan ifade verdi. Akın Çelik biz protesto yapınca fenalaşmış, gelmedi mahkemeye. İsmail Adalı da diyor ki ‘Benim 6 yaşında oğlum var, ben 11 aydan beri görmüyorum’ diyor. Benim 8 yaşında oğlum var 3 günden beri buraya geliyorum bana diyor ki ‘Anne, babamı mı getireceksin, anne bana babamı getir’ diyor” dedi. 

Ölen kişi günah keçileri seçilmiş

Olayda hayatını kaybeden Mustafa Kocabaş’ın eşi Nursel Kocabaş ise tek günah keçisi seçildiğini, onun da Mehmet Efe olduğunu dedi.

Tutuklu sanıkların verdiği ifadelerde koca madenin genel müdürünün, işletme ve üretim müdürünün işlerini yapan tek kişinin Mehmet Efe olduğunu ifade eden Kocabaş, “Adamı mezarında ters çevirdiler. Diğerleri hiç bir şey yapmıyor. Ramazan Doğru’nun ne iş yaptığını anlamış değiliz. Genel Müdür, oturma müdürü, günah keçisi de Mehmet Efe. Onlar bizi cayır cayır yaktılar” diyerek, sert çıktı. 

Oğlu Adem Çetiner’i maden kazasında yitirdikten akabinde eşini de kaybeden, gelini ve 3 torunu ile oturduğunu ifade eden baba Çetiner ise tutuklu sanıkların ölen kişilerin üstüne suçu atmaya çalıştıklarını ifade etti.

Kınık’a bağla Çamköy’de ikamet ettiğini anlatan Çetiner, gözü yaşlı şekilde şu şekilde konuştu.

“Ben her şeyimi yitirdim, 3 tane torun var bende. Oğluma 5 lira sigara parası vermiştim, vefat ettiğinde cebinden o para çıktı. Son zaman oğlumun acısı yüzünden eşimi de yitirdim, şu an 65 yaşındayım. Oğlum ve gelinim biz okuyamadık, siz okuyun diyerek çocuklarını okutmak istiyordu. Kızlarına ‘siz okuyun diye madene gidiyorum’ diyordu.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: