Sherlock Holmes ödüle doymuyor

Bilecik’te inşaat işçisi yere çakıldı

TBB Başkanı Feyzioğlu: Pişman olacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yezidileri kabul edecek

Şırnak’ta öldürülen katırlara suç duyurusu!

Gündem 16 Nisan 2015
318

Haytap, Şırnak’ta öldürülen katırlar için suç duyurusunda bulundu

Şırnak’ın Uludere beldesi’ne bağlı Gülyazı ve Ortasu Köyleri’nin bulunduğu sınır hattında, müddeaya göre askerlerin açtığı ateş neticesinde öldürülen 25 katır için bölgeye gelen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Melda Onur, Uludere Cumhuriyet Savcılığı’na, ilgili kurumlar ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Uludere beldesi Irak sınırında kaçakçılıkta kullanıldığı gerekçesiyle katırların askerler tarafından vurulduğu müddealarını araştırmak üzere Uludere’ye gelen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Melda Onur ile Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri, geçen gün sınırda yaptıkları incelemenin akabinde bugün da ilgili kurumlar ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Uludereli ailelerin her Perşembe günü mezarlıkta yaptıkları basın izahına katıldıktan akabinde Uludere Cumhuriyet Savcılığı’na giden Cumhuriyet Halk Partili Onur ve HAYTAP üyeleri ilgili kurumlar ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Melda Onur ile Hükümet Konağı’nda Cumhuriyet Savcısı Kemal Şimşek ile görüşüp Irak sınırı yakınlarında vurulan ve yaralı haldeki 9 katırın tedavi edildiğini dedi. Savcı Şimşek de, bölgedeki kaçakçılık sorununun çözümünü âlemten daha fazla istediğini belirterek, “İnsanlar mağdur oluyor ve askerler de sıkıntı yaşıyorlar. Her iki taraf da zarar görüyor aslında. Katırların şu şekilde de bir mağduriyeti var. Katırlar sürekli çok çalıştıkları için çok çalışmaktan çatlayan katırlar var. Bazen biz katırlar ölünce seviniyorlardır diye düşünüyoruz. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile görüşürseniz” diye karşılık verdi.

Cumhuriyet Halk Partili Onur, “Aslında onlar için burada olmamız lazımdu. Normal koşullarda yük hayvanlarının zor çalıştırılmaması üstüne meclis alt komisyonundan geçen hayvan yasası kadük kaldı. Normalde bunun için burada olmamız lazım. Ama şuanda yaşatmaya çalışıyoruz. Bundan akabinde daha iyi yaşatmaya çalışacağız” dedi. Bunun üstüne Şimşek de, “Orada katırların itlafının mahkemeden alınmasıyla ilgili hüküm geçiyor. Ama biz şuana kadar böyle bir karar almadık. Kolluktan, kaçak malzeme yakalandığı zaman katırlarla ilgili kaçakçılık kanununun 16’ıncı maddesine göre, barındıracak yer yoksa ve bakımı külfetliyse, tasfiye kararı veriliyor. Mahkeme tarafından tasfiyenin akabinde katırlar Gümrük Bakanlığı’na teslim ediliyor. ya hayvanat bahçesine gönderir, buna kendisi karar verir. Yani bu idarenin tasarrufundadır” dedi.

Suç duyurusunun akabinde HAYTAP üyeleri Hükümet Konağı önünde basın izahı yaptı. HAYTAP adına konuşan Şule Baylan, “Dağda yaralı bırakılıp, tedavi edilmeyen katırı kurtarmak başta olmak üzere, veterinerlerimiz tarafından yaralı katırlara uygulanan 4 ameliyat ve 5 medikal tedavi ile 9 yaralı katıra müdahale, ziyaretimizin çözüm odaklı tek somut adımı olmuştur. Katır ölüm ve yaralanmalarının devam etmesi halinde, ytesirlileri hukuka çekeceğimizi, konuyu milletlerarası bir boyuta taşıyacağımızı, protesto ve tesirnliklerle geri döneceğimizi tüm toplumuna duyuruyoruz. Ytesirliler ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Ytesirliler ile ilgili görevi ihmal ve görevi keyfiyete göre kullanmakla ilgili suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: