Uludağ Ünivesitesi’nde Hayrettin heyecanı

Sağanak yağış uyarısı geldi!

Müzeyyen Senar’a ne oldu?

Türkiye 4 Rus gemisini alıkoydu

Sigaranın İnsan Sağlığına ve Beynine Etkileri

Sağlık 27 Kasım 2016
462

On yıllarca sigara içmiş bir bireyin, daha önce hiç sigara içmeyen bir bireye oranla erken ölme olasılığı daha yüksektir.

Tütün sigara içimi, çeşitli kanserler, akciğer ve kardiyovasküler problemler için önemli bir risk faktörü olarak bilinir ve gebelikteki komplikasyonlar, erkeklerdeki düşük sperm sayısı, oral problemler ve katarakt olasılığı gibi diğer sağlık sorunları ile de bağlantılıdır.

Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyadaki ölümlerin bir numaralı ölüm nedeni olarak tütünden sigara içmeyi görüyor. ABD istatistiklerine göre, sigara içmek her yıl HIV, yasadışı uyuşturucu kullanımı, alkol suiistimali, motorlu araç yaralanmaları ve cinayetlerden daha fazla ölüme neden oluyor. Benzer karşılaştırmalar İngiltere istatistiklerinde bulunabilir.

Bununla birlikte, günümüzde kaçınılmaz olarak sigara içilmesinden bihaber olan az sayıdaki kişi olmasına rağmen, öğrenme ve bellek gibi diğer alanlarda uzun süreli sigara içiminin etkileri daha az bilinmektedir.

Bazı çalışmalar sigara içimindeki nikotinin konsantrasyonu ve dikkati arttırabileceğini (sigara içenlerde daha fazla uyarıldığını gösteriyor) göstermiş olmasına rağmen, sigaranın içinde nikotinden daha fazla kimyasal madde vardır. Bunların 50’den fazlası, toksik nitelikte olduğu bilinen 4000’in üzerinde kimyasal madde içerir: karbonmonoksit, aynı zamanda, egzoz gazında bulunan hafif bütan, roket yakıtında bulunan arsenik, amonyak ve metanolde de bulunur.

shutterstock_65732752Sigaranızda ne var?

• Nikoten: Böcek öldürücü
• Bütan: Daha hafif sıvı
• Metanol: Roket yakıt
• Arsenik: Zehir
• Metan: Kanalizasyona
• Asetik asit: Sirke
• Karbonmonoksit
• Amonyak: Tuvalet temizleyici
• Kadmiyum: Piller
• Hexamine: Barbekü çakmak
• Stearik asit: Mum mumu
• Toluen: Endüstriyel solvent
• Boya

Bu zehirli kimyasalların uzun süre birikmesinin beyne zarar verebileceği, öğrenme ve hafızadaki açıklara yol açtığı düşünülmektedir. Uzun süreli sigara kullanımı, çalışma belleğinde azalmalar, prospektif bellek – randevuyu almak ya da zamanında ilaç almak gibi günlük görevlerde kullanılan aynı zamanda görevleri planlamamıza, mevcut etkinliklere dikkat etmemize ve görmezden gelmemize yardımcı olan yürütme işleviyle bağlantılıdır.

Sigara ile ilişkili sağlık sorunları ve hafıza eksiklikleri ile ilgili son zamanlarda yapılan araştırmalar sigara içmeyenlerin sigara içenlerden tütün dumanını teneffüs ettikleri “ikinci el” veya “pasif” sigara içilmesinin etkilerini içermektedir. Burada yapılan araştırmalar, akciğer ve kardiyovasküler hastalık ve bilinçsel ve hafıza sorunları da dahil olmak üzere, sigara içicilerde görülen pasif sigara içimiyle bağlantılı olarak sağlıkla ilgili problemlerin aynı aralığını bulmuştur. Bunlar, evrensel gereklilik ve günlük hatırlama için kullanılan, yalnızca sağlık değil, eğitim ve meslek alanlarında, bir dizi yaşamda pasif bir sigara içiciyi etkileyebilir.

Sigarayı bırakmak sağlığı geliştirir ve bilinçsel gelişmelere yol açar. Bu, beyin korteksinin kalınlığında – bilgi işlemede ve belleğinde kritik bir rol oynayan beynin dış tabakasında – bir artışa bağlı olabilir. Korteks doğal olarak yaş ilerledikçe incelir, ancak sigara içmek bu etkiyi kötüleştirebilir ve korteksin hızlanarak azalmasına neden olabilir.

sigara_birakma_yontemleri_elektronik_sigara

Sigarayı bırakmak kısmen korteks üzerindeki bu etkiyi tersine çevirmeye yardımcı olabilir, ancak sigara içmeyen kişilerde bulunan seviyelere değil. Sigarayı bırakmanın geleneksel yöntemleri, nikotin çiğneme sakızı, yamalar, inhalatörler ve burun spreyleri gibi nikotin replasman tedavisine (NRT) odaklanmıştır. Bu, kanıtlanabilir sağlık iyileştirmelerinin gözle görülür bir sonuç vermesi yaklaşık 8 ila 12 hafta sürer.

NRT’nin gittikçe popüler bir biçimi olan e-sigara: tütün içermeyen bir tütünü andıran pille çalışan bir elektronik nikotin verme aygıtı. Sigara içmek için tütün kullanımı üzerine e-sigara kullanımı günün prospektif hafızasını iyileştirir (gelecekteki aktiviteler için hafıza), ancak şu anda e-sigaraların sağlık, ruh hali ve bilişsel işlevler üzerinde ne gibi uzun vadeli etkilere sahip olabileceği çok az biliniyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
Paralel hastanelere kilit vuruldu

Paralel hastanelere kilit vuruldu

11 Aralık 2015
907
3 yaşında kansere yakalandı!

3 yaşında kansere yakalandı!

9 Aralık 2015
563
Hastanede yangın paniği

Hastanede yangın paniği

26 Temmuz 2015
472
Bu mantarlara dikkat edin!

Bu mantarlara dikkat edin!

8 Temmuz 2015
453

%d blogcu bunu beğendi: