Kendisi boşandı kardeşi kayboldu!

Yaşlı kadın kamyonetin altında kaldı!

Bozüyük’te Kermes

BEUSEM Çocuk Üniversitesi uygulamasını başlattı

Sigarada yeni dönem

Sağlık 6 Şubat 2015
323

Tütün Kontrolünde Akran Eğitimi Projesi için DEÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı’nda düzenlenen protokol törenine Tıp Fakültesi Dekan Prof. Dr. Tülay Canda, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Fatma Alpay, İl Tütün Kontrol Kurulu Müdürü ismail Bingöl, DEÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi ve İl Tütün Kontrol Kurulu üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç ile Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Türkan Günay katıldı. Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Türkan Günay yapılan çalışmaların sonuçlarının çok vahim olduğunu ve gençler arasında sigara kullanımının çok yaygın olduğunu söyledi. 

SİGARA İÇME YAŞI DÜŞÜYOR

Prof. Dr. Türkan Günay:  “Gençlerin sigayara başlama nedenleri ergenleri taklit, akran etkisi ve kolay ulaşım. Bunları tesbit edince ve yapılan tez çalışmalarının ışığında gördük ki bu konuda gençler eğitilerek akranlar grubunu oluşturursak olumlu yanıt alabileceğiz. Halk Sağlığı tezi olarak Balçova Lisesi’nde yaptığımız bir çalışma da bize bu konuda yol gösterdi. 6 aylık sürede akran eğitimiyle sigara içme eğiliminin olumlu yönde değişmeye başladığını gördük. Süre uzadıkça bu konuda daha da başarılı olacağımızı anladık. Bu yüzden de İzmir’de başlattığımız projede süre 2.5 yıl. Özellikle ortaöğretim seçildi çünkü davranış değişikliği daha kolay. İzmir’de Buca, Karabağlar, Konak, Bayraklı ilçelerinde akran grupları oluşturularak sigaraya yönelik davranışın olumlu yönde değiştirilmesi hedeflendi. Önce DEÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı’nda seçilen rehber öğretmenler eğitilecek.

GÖNÜLLÜ AKRAN GRUPLARI OLUŞTURULACAK

Onlar da okulda seçilen öğrencileri eğiterek gönüllü akran grupları oluşturulacak. Bunun yanısıra çeşitli etkinlikler şiir, resim yarışmaları gibi düzenlenerek farkındalık arttırılacak” dedi.

İzmir’de kamu kuruluşlarıyla örnek bir projeye imza atmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Dekan Prof. Dr. Tülay Canda da sigaranın çok zararlı olduğunu belirterek gençleri ve hatta etrafındaki herkesi bu kötü alışkanlıktan uzak tutmak için her ortamda ve her fırsatta bunu dile getirdiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Hava durumu

Hava durumu

17 Ocak 2015
334
Şişli’de neler oluyor

Şişli’de neler oluyor

4 Aralık 2014
363
Galatasaray’a sıkı koruma

Galatasaray’a sıkı koruma

18 Nisan 2015
367

%d blogcu bunu beğendi: