Sağlık Bakanı Omirilik hastasını ziyaret etti!

TNS 8 Ocak 2015 Perşembe Reyting Sonuçları

PKK bayrağı taşıyan vekilin dokunulmazlığı kaldırıldı!

Osmangazi’de ‘Sağlıklı nesiller’ yetişecek

Şener Şen: ’17 yıldır dulum’

Gündem 15 Mart 2015
383

Festivalde bulunan Şener Şen ve Uğur Yücel Adil Kaya’nın sorularını yanıtladı. Adil Kaya, Şener Şen’e, 1992 yıllarında Türkiye’de seyirci sayısının 5-6 milyon olduğu halde bu rakamın son yıllarda 60 milyonu bulduğunu hatırlattı ve artan ilginin sebebini sordu. Soruyu yanıtlayan Şen, Türkiye’nin hiçbir kurala girilmediğini, farklı bir millet olduğumuzu belirterek “”Türk insanı filmlerde kendine ait hikâyeler buluyor” diyerek soruyu yanıtladı. 

TÜRK HALKI KOMEDİ FİLMLERİNE RAĞBET EDİYOR

Uğur Yücel’in cevabı ise, şöyle: “Amerikan filmleri görsel efektlere önem vererek, ilgiyi kendisine çekmeye çalışıyor, ama artık bu görselliği insanlarımız cep telefonlarında buluyor. Sinemaya giden filmin afişine bakarak cebimdeki 7 lirayı hangi filme versem diyor. Bakıyor komedi var, neşeli vakit geçirmek için o filme gidiyor. O zaman Türk halkı da komedi filmlerine rağbet ediyor.” dedi.

1 KIZIM VAR, 17 YILDIR DULUM BİTTİ

Ailesiyle ilgili soruya Şen şöyle cevap verdi: “17 yıldır dulum, 1 çocuğum var. Bir kızım var. Bitti” diyerek cevapladı. “Sizi neden bu tür toplumsal içerikli olaylarda ve gösterilerde göremiyoruz” sorusuna  Şener Şen şöyle cevapladı: “Filmlerde sosyal içerikli mesajlar da var’ dediniz. Sonra dediniz ki; ‘Yürüyüşlerde sizi görmüyoruz. ‘Şimdi o kadar ayrı alanlar ki. Biri oyuncunun ödevi, yaptığı filmlere hayat görüşünü yansıtmaktır. Bilfiil politikanın içinde olma, siyasetin içinde olma başka bir alandır. Bunu da biz sadece eylem yapan hayatta başka hiçbir şey yapmayan, güzel film sevdalısı olmayanlara bırakıyoruz. Benden bu kadar.” dedi.

TÜRK SİNEMASI DA İLERLER

Şener Şen, “Türkiye ilerlerse Türk sineması da ilerler” dedi. Sanatta rakip edinilmemesini vurgulayan Şener Şen, “Mesela Kemal Sunal bir tanedir başkası olamaz. Yılmaz Güney bir tanedir başka olamaz” diyerek Türk Sinema’sıyla ilgili görüşlerini bildirdi.

ORTALAMANIN ÇOK ALTINDA

Konuşmacı Uğur Yücel ise, Türk sinemasının neden uluslararası alanda daha fazla ilerleyemediği sorusunu cevapladı. Yanıt şöyle: “İnsanların seviyesi algılaması, yani her anlamda edebiyat okuması sanata bakışı, müzikalitesi ne yazık ki çok ortalamanın altında. Dolayısıyla gişe yapan filmler hep ortalamanın altında zekaya hitap eden işler. Dolayısıyla burada nitelikli, seyirci, biz bunları reddediyoruz bizim sinemamız gelsin diye bir talep yaratmıyor. Bunu yapan yazarları dürtmüyor bu tavır.” diyerek soruyu yanıtladı.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: