Görevli polise araba çarptı

Şişli’de Emir Sarıgül’den Hayri İnönü’ye büyük komplo

Demet Akalın konserinde kavga şoku

Azerbaycan Ermenistan sınırında kanlı çatışma !

Selahattin Demirtaş: ‘Ben AK Partiyle kirli ittifak var demedim’

Gündem 18 Mart 2015
250

Hakkari’de,düzenlenen nevruz kutlamasına HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte HDP Hakkari Milletvekilleri Adil Zozani, Esat Canan, DBP’li belediye başkanları, HDP’li yöneticilerle birlikte çok sayıda vatandaş geldi. Programda konuşmak için HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sahneye çıktı. 

DAĞLARIMIZDA SİLAH SESİ YOK

Sahneye çıkan Selahattin Demirtaş’ın açıklamaları şöyle: “Sayın Öcalan 2013’te bir çağrı yaptı. Bu çağrıyla Türkiye’de çözüm süreci, demokratik, barış arayışı başladı. Elbette o günden bu güne belki dağlarımızda silah sesi yok ve dağlarımızdan cenazeler gelmiyor. Ama halen bu topraklarda anneler ağlıyor. Halen sokaklarda gençler vuruluyor. Halen Rojava’da, Kobani’den cenazeler geliyor, halen annelerin gözyaşı durmadı. Maalesef birileri için barış gelmiş, olay bitmiş zannedilebilir. Ama biz daha barışın havasını teneffüs edemedik. Çünkü bizim için barış sadece silahların susması değildir. Barış aynı zamanda insanların kendi kültürüyle , diliyle, inancıyla ,yaşam tarzıyla özgürce korkmadan yaşayabilmesidir” diye konuştu.

SEN KİMSİN BİZE NE VERİYORSUN ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili konuşan Demirtaş, “Cumhurbaşkanına kalsa barış zaten gelmiş. ‘Daha ne istiyorsunuz’ diyor. Biz senden bir şey istemiyoruz. Allah bizi ve bizim halkımızı senin gibilerinin eline düşürmesin yeter. Bunların anlayışları yukarıdan kendilerini sultan olarak, padişah olarak bize sanki sadaka dağıtır gibi daha ne verelim diyor. Sen kimsin ki bize ne veriyorsun. Biz senden bir şey istedik mi? Bizim anadilimiz anamızdan doğduğumuz gibi bizin hakkımızdır. Bakın dün Karadeniz’den arkadaşlarımız meclis grubumuzdaydı. Bugün Rize’nin poşisi omuzumda. Rizenin selamları, Karadeniz’in selamları Hakkari’ye ulaşıyorsa bizim bu ülkenin Cumhurbaşkanından isteyeceğimiz bir şeyimiz kalmamıştır. Senin Kürt sorunun bitmiş olabilir. Çünkü senin Kürdün Mehmet Metiner’dir. Sana bin kere helal hoş olsun. Onları al tepe tepe kullan” diye konuşarak eleştirdi.

BEN AK PARTİYLE KİRLİ İTTİFAK VAR DEMEDİM 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın grup toplantısını Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun twitter hesabından eleştirmesiyle ilgili şunları söyledi: “Doğrusu sayın Başkakan ya açıklamamı anlamamış, ya da anlamasına rağmen çarpıtmaya çalışmış. Ben AK partiyle kirli bir ittifak var demedim. Tam tersine kirli bir ittifak, kirli bir pazarlık yok dedim. Bunu söyleyenler çarpıtıyorlar dedim. Ama sayın Başbakan hiç kimse Ak Partiyi kirli ittifakla suçlayamaz deyip olayı anlamadığını ortaya koydu. Bir de ben sayın Cumhurbaşkanı başkan olmayacak. Onu yaptırmayacağız dedim. Tekrar da ediyorum. Bunu çok uzatacak da değilim. Bunu nasıl yapacağız. Seçimleri kazanarak yapacağız. Biz sandıkta çıkacak sonuçlarla Türkiye’de diktatörlük adı altında bir rejimi Türkiye’ye dayatmasına engel olacağız. Bunun neresi anti demokratik merak ediyorum. Asıl sayın Başbakan şunun cevabını verebilir mi. Bir Cumhurbaşkanı meydan meydan dolaşıp seçim çalışması yaparken ve bir partiye 400 milletvekili istiyorum diye açıkça siyasi bir tavır ortaya koyarken, anayasa suçu işlerken demokrasi oluyor da, biz onu eleştirince mi antidemokratik bir tutum oluyor. Doğrusu ülkemizin Başbakanı profesör, akademisyen ama galiba bu işlerden çok  da anlamıyor gibi geliyor bana. Kendisi biraz siyasetin gerçekleri, siyasetin realitesi, halkın gerçekleriyle, halkın talepleri  ve beklentileriyle haşir neşir olursa çok daha iyi anlayacak ne demek istediğimizi.” diye konuştu. 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: