Bir dakikalık hortum köyü yerle bir etti!

Şike davasında flaş! Dava yeniden görülecek

Mertcan Tetik kazada hayatını kaybetti

.suck alan adı için ne kadar öderdiniz

Sebze fiyatlarında müjdeli haber

Gündem 12 Mayıs 2015
279

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, ülke genelinde olduğu gibi Antalya’da da bu yıl soğuk bir kış yaşandığını ifade etti. Kış aylarında kısıtlı üretimin yanı sıra iç talepteki artışın sebze fiyatlarını yükselttiğini dile getiren Alp, bu pozisyonda bile çiftçilerin emeklerinin karşılığını alamadığından bahsetti.

HOŞNUT ETMİYOR

Hiçbir üreticinin ürününün çok yüksek fiyattan satılmasını istemediğini vurgulayan Alp şöyle konuştu: “Biz üreticiler, fiyatların tüketicilerin ekonomik anlamda rahatlıkla alıp tüketebilecekleri seviyelerde olmasını isteriz. Çünkü bu sürekliliği getirir, çiftçi de lakin bu şekilde para kazanabilir. Çok yüksek fiyatlara çıkan lakin çok satılmayan ürün olması bizleri de hoşnut etmiyor” diye konuştu.

ARTIŞ NEDENİ BELLİ

Son günlerde havaların ısınmasıyla sebze fiyatlarının yüzde 50-60 düştüğünü ifade eden Alp, “Ocak-şubat aylarında 2,5 liraya ulaşan biberin kilogram fiyatı 1,70, 4 lira olan patlıcan 1,30, 3 liraya kadar çıkan kabak 1,30, 7 lira olan taze fasulye 3 liraya, 2 lira olan salatalık da 80 kuruşa geriledi” şeklinde açıklama yaptı. İhracatın sebze ve meyve fiyatlarını tesirleyen önemli faktörler arasında bulunduğuna işaret eden Alp, kış devrinde özellikle Rusya ve Avrupa ülkelerinin sebze taleplerinin fiyatların artmasına neden olduğunu ifade etti.

VERİM SORUNU

Marul, roka, maydanoz başta olmak üzere yeşil sebzenin bu kış devrinde altın devrini yaşadığını dile getiren Alp, “Isıtmalı sistemle bu ürünleri yetiştiren çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını kat kat aldı lakin üçte ikilik bir kesim seralarının uygun özellikte olmaması nedeniyle istediği verimi sağlayamadı” şeklinde konuşarak durumu özetledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Bunları biliyor muydunuz ?

Bunları biliyor muydunuz ?

3 Şubat 2015
306
Borsada son durum

Borsada son durum

22 Nisan 2015
338
Efes, Real’i dize getirdi!

Efes, Real’i dize getirdi!

15 Kasım 2014
321

%d blogcu bunu beğendi: