TEOG Lise 2014-2015 Taban Puanları / YENİ

Sinem Kobal: ”Serenay rakibim değil”

Dağa tırmanırken kalp krizi geçirdi

Serenay Sarıkaya eğitim alıyor

Satışlarda faiz ve komisyon indirimi geliyor!

Gündem 14 Ocak 2015
283

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Taksitle Satış Sözleşmeleri Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Yönetmelik, taksitle satış sözleşmelerine ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenliyor.
 
Tüketici ile kurulan taksitle satış sözleşmeleri ile tüketicinin kira süresi sonunda bir malın mülkiyetini edinme zorunluluğunun bulunduğu finansal kiralama sözleşmelerini kapsayan yönetmelik, kredi kartı ile yapılan alışverişler için uygulanmayacak.
 
Yönetmeliğe göre, taksitle satış sözleşmesinin yazılı şekilde kurulması ve sözleşmenin bir örneğinin kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilmesi zorunlu olacak. Tüketicinin daha sonraki tarihlerde talep etmesi halinde ücret talep edilmeksizin bir defaya mahsus olmak üzere sözleşmenin bir örneği tüketiciye verilecek. Taksitle satış sözleşmesi en az 12 punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenecek.
 
Sözleşmede malın veya hizmetin tüm vergiler dahil Türk Lirası olarak peşin ve taksitli satış fiyatı, tüketicinin erken ödemede bulunma hakkı ile satıcı veya sağlayıcı tarafından faiz veya komisyon alınmışsa, ödenen miktara göre faiz ve komisyon indirimi talep etme hakkı olduğuna ilişkin bilgi, faiz miktarı, faizin hesaplandığı yıllık oran ve sözleşmede belirlenen faiz oranının yüzde 30 fazlasını geçmemek üzere gecikme faiz oranı gibi unsurlar yer alacak.
 
CAYMA HAKKI
 
Tüketici, 7 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin taksitle satış sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak. Ancak tüketici, sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilecek.
 
Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilecek. Olağan gözden geçirme malın ilk incelemesini kapsayacak. Malın mutat olarak kullanılması durumunda tüketici cayma hakkını kullanamayacak.
 
Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmelerinde de tüketici cayma hakkını kullanamayacak.
 
Tüketicinin satıcıyı bulduğu finansal kiralama işlemlerinde cayma hakkı söz konusu olmayacak.
 
ERKEN ÖDEME
 
Tüketicinin cayma hakkını kullanması durumunda, satıcı veya sağlayıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren 7 gün içinde almış olduğu bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi, tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmekle yükümlü olacak. Tüketici de malı 7 gün içinde satıcıya iade edecek.
 
Tüketici, borçlandığı toplam miktarı önceden ödeyebileceği gibi vadesi gelmemiş bir ya da birden çok taksit ödemesinde de bulunabilecek. Her iki durumda da satıcı veya sağlayıcı, faiz veya komisyon aldığı durumlarda ödenen miktara göre gerekli tüm faiz ve komisyon indirimini yapmakla yükümlü olacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Datça rahata kavuşacak

Datça rahata kavuşacak

25 Nisan 2015
363
Erdoğan kaptanlarla buluştu

Erdoğan kaptanlarla buluştu

12 Nisan 2015
245
Ağrı bantlarına dikkat

Ağrı bantlarına dikkat

15 Mart 2015
346
New York’ta kelebek etkisi

New York’ta kelebek etkisi

18 Nisan 2015
294
Kobani adım adım düşüyor

Kobani adım adım düşüyor

8 Kasım 2014
328
Akhisar farkını ortaya koydu

Akhisar farkını ortaya koydu

4 Mayıs 2015
314
Beşiktaş’ta Opare şoku

Beşiktaş’ta Opare şoku

22 Mart 2015
298

%d blogcu bunu beğendi: