Sıcak hava bu sorunları doğuruyor!

LYS adaylarına ücretsiz ulaşım müjdesi

Demet Akalın 170 promil alkollü çıktı

18 Şubat Çarşamba okullar tatil mi?

‘Satı Kadın ve Kadın’ resim sergisi açıldı

Gündem 10 Mart 2015
339

İlginin yoğun olduğu törene Kazan Kaymakamı Murat Duru ve eşi Elif Duru, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve eşi Meral Ertürk, başkan yardımcıları Orhan Yazıcı ile Cengiz Gevrek, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Yıldıztepe, CHP İlçe Başkanı Mahmut Ayhan, Kazan Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erdal, Satı Kadın ailesinin yanı sıra Sivil toplum kuruluşları temsilcileri Satı Kadın’ın ailesi, ressamlar ve vatandaşlar katılmayı ihmal etmedi. Sergide davetliler, Satı Kadın’a ait özel eşyaları ve resimleri inceleme fırsatı buldu.

KADIN ÖNEMLİ BİR DEĞERE SAHİPTİR

Ankara Kazan Kaymakamı Murat Duru’nun açıklamaları şöyle: “Kadınların sorunlarını tek bir güne sığdırılmamasını istiyorum. Kadınların Allah’ın bize emaneti olarak biliyoruz. Uygarlığın gelişmesi kadınlara verilen değerle ölçülür. Kadın önemli bir değere sahiptir. Onlar bizim baş tacımızdır” diye konuştu. Belediye Başkanı Lokman Ertürk ise ülkenin şahlanışında kadınlarımızın büyük emeği olduğuna dikkat çekerek, “Cennet, sizlerin, hanımefendilerin ayakları altına serildi. 400 çadırla başlayıp ta cihan imparatorluğu olma yolunda giden süreçte Kurtuluş Savaşı’nın o küllerinden yeniden doğan bir ülkenin şahlanışında var olan kadınlarımızın rolü çok büyük. Fransa’da Amerika’da İsviçre’de 1970’li yıllardan sonra verilen kadınlar için hak ve temel özgürlüklerin Türkiye’de ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün döneminde verilmesiyle Satı Kadın gibi bir değer bizim en büyük şansımız oldu. Tüm ülkenin haklı gururu oldu” dedi.

İLK KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN

Açıklamalar bittikten sonra Prof. Dr. Hasan Pekmezci ve Eşi Şükran Pekmezci, Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Alaybey Karaoğlu, Dekan Yardımcısı ve Keçe Sanatçısı Doç. Dr. Nurgül Begiç, Svetlana İnaç, Yıldız Asangali, Doç. Dr. Erdem Ünver, Doç. Dr. Zuhal Arda, Yrd. Doç. Dr. Emel Ertürk, Yrd. Doç. Dr. Pınar Olgaç, Canan savacı, Prof. Dr. Yurdagül Döl, Prof Dr. Nezihe Şentürk,Yar. Doç. Dr. Lale Özder, Yar. Doç Dr. Nursel Baykasoğlu, Yard. Doç. Dr. Songül Kuru, Gülay Yüksel’in eserleri sergilendi. Satı Kadın (Satı Çırpan) Türkiye’nin ilk kadın milletvekillerindendir. Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasında büyük yararlılık gösteren Satı Kadın’la 1934 yılında Kazan köyüne yaptığı gezi sırasında tanışmış zekasına hayran kalarak onun Meclis’in 5’inci çalışma döneminde milletvekili olmasını öncü olmuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: