Yırtık üniforma ile aday adaylığını açıkladı

AK Parti’de görevler dağıtıldı

Galatasaray’da Sneijder krizi patlak verdi

İstanbul’da kar yağışı tekrar etkisini artırdı

Sanayi üretiminde büyük düşüş

Genel 8 Aralık 2014
287

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,8 düştü. Alt sektörler (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik , gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,2 düştü. 

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ), Ekim 2014 itibarıyla Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı. 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş sermaye malı imalatında gerçekleşti. Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 5,5 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 19,2 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 9,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 5,3 ile ana metal sanayi takip etti. 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10,7 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 8,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 4 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı takip etti. 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir

%d blogcu bunu beğendi: