AK Parti Bingöl Milletvekili Aday Adayı Celal Ayrancı intihar etti!

Baltimore olaylarından son gelişmeler

Facebook kapatılıyor !

11 milyon lira değerindeki konutlar kaderine terkedildi

Sanayi üretimi hız kesti

Genel 10 Kasım 2014
379

TÜİK Eylül ayı sanayi rakamlarını açıkladı.

Eylül ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 oranında artış gösterdi.

Sanayi üretimi Ağustos ayında yüzde 5,2’lik bir artış göstermişti.

CNBC-e’nin anketine katılan 14 ekonomistten 8’i takvim etkisinden arındırılmış yılık artışın ortalama yüzde 2,1 olmasını bekliyordu.

2014 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 8,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 1,7 arttı.

Eylül ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 arttı.

EN YÜKSEK ARTIŞ
Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 30,4 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında oldu.

Bu artışı, yüzde 9,0 ile elektrikli teçhizat imalatı, yüzde 7,5 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir

%d blogcu bunu beğendi: