Sivas’ta trafik kazası: 3 yaralı!

Milli sporcu yoğun bakımda

Bu POMEM Türkiye’nin sayılı okullarından biri

Yine Irak, yine kan

Sanal gerçeklikte son gelişmeler

Teknoloji 12 Mayıs 2015
315

Geldiğimiz noktada giderek popülerleşmeye başlayan Virtual Reality, yani sanal gerçeklik teknolojisi, sizi oynadığınız oyunların, izlediğiniz filmlerin içine çekeceğe benziyor. İlk aşamada görsel olarak kendinizi çok farklı boyutlarda bulabiliyorsunuz, ama bu tam olarak yeterli mi dersiniz? Görünüşe göre bunu pek de gerçekçi görmeyen, bunun sonucunda yeterli bulmayanlar oldukça çok.

TAM DONANIMLI

KickStarter’daki ilgi çekici projelere bir yenisi daha eklendiği görüldü. Feel Real şirketinin başlattığı proje, hem artırılmış gerçeklikte maske hem de tam donanımlı bir kask vaadinde bulunuyor. Şimdiye kadar 17 bin doların üstünde para toplandı ve geriye kalan 16 günlük süreçte 50 bin dolarlık hedefin aşılması umuluyor.

GERÇEKÇİ OYUN

Feel Real’ın yapmak istediği, Virtual Reality gözlüklerinin şu an bize sunduklarından yararlanmak ve üstüne başka özellikler ekleyerek olabildiğince gerçekçi bir oyun ve film deneyimi çıkarmak. Oculus Rift’i ele alalım. Henüz tamamlanmış bir proje değil, ama an itibarıyla hereketlerinizi algılayabilen, sizi 3 boyutlu bambaşka geçen dünyalara götürebilen bir cihaz bu, ama size sıcaklık, soğukluk gibi hisler veremiyor veya bir çiçeğin kokusunu alamıyorsunuz değil mi?

DAHA İLERİ GİDİYOR

İşte bu gelişmeler ışığında Feel Real, Oculus Rift’i alıyor ve onun altına eklediği hava kanalları (sıcaklık, soğukluk, terleme için), 7 tane koku tüpü (ki bunlar doldurulabiliyor), titreşim bölgeleri ve dahili mikrofon (oyundaki diğer oyuncularla rahat konuşabilmek için) gibi özelliklerle sanal gerçeklik deneyimini birkaç adım daha ileriye götürmeyi hedefliyor. Tek şarj ile kullanım süresi ise 4 saat. Üstelik tek başına Oculus Rift değil, diğer sanal gerçeklik cihazlarıyla da bu sistemin uyumlu çalışabildiği ifade ediliyor.

TEST EDİLDİ

Konuyta ek olarak, maskeyi bir kenara bırakırsak, bir de kasktan söz ediliyor. Kafanızı tamamen kaplayan bir kask. İçinde mikrofonlardan 3 boyutlu ses sistemine, koku sensörlerinden görüntü merceklerine kadar birçok detay bulunuyor. Lakin bu, maskenin akabinde başka bir adım olarak gösteriliyor. Kısacası gelişimler devam edecek gibi gözlemleniyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Dolardaki dalgalanma sürüyor!

Dolardaki dalgalanma sürüyor!

11 Kasım 2014
387
İphone’lar tarih oluyor

İphone’lar tarih oluyor

16 Mayıs 2015
412
Soğuk hava meyveleri vurdu

Soğuk hava meyveleri vurdu

24 Nisan 2015
401

%d blogcu bunu beğendi: