En pahalı reklam filmi yolda!

Medcezir dizisinde büyük şok

Tercihler pazartesi başlayacak

Fenerbahçe – Celtic ile Sporting Lizbon – Beşiktaş maçı hangi kanalda ? Yayın var mı ?

Samsung stratejisini değiştiriyor

Genel 19 Kasım 2014
253

Son iki senedir her segmente telefon üretme konseptini aşarak, her segmente “telefonlar” üretmeye başlamıştı. Son dönemlerde senede 60 model çıkarmaya varan bir performans çizen Samsung’un satışlarının düşmesiyle beraber artık strateji değiştiriyor.

Model sayıları azaltılacak

Daha önce yaptığımız haberdeki gibi Samsung, her segmentte yine olacak fakat daha az modelle segmentlerdeki yerini alacak. 

Samsung’un yatırımcı ilişkilerinden sorumlu şefi Robert Yi, 2015 yılında çıkarılacak telefon modellerinde 3’te 1 oranda kesintiye gidileceğini açıkladı.  Yani bu açıklamaya göre; 30 yerine 10, 60 yerine 30 model gibi bir orantılama yapabiliriz. 

Üretim verimliliği daha da artacak

Ortak parça kullanımını artırıp, fabrikasyon verimliliği artırmayı hedefleyen Samsung, tedarik zincirinde maaliyetleri yüzde 30 oranında azaltmayı talep etti. 

Örnek vermek gerekirse benzer kamera modüllerinin, benzer işlemcilerininya da benzer malzemelerin kullanıldığı farklı modeller karşımızda olacak. Bu da ayrı ayrı masraf kalemleri oluşumunu engelleyecek.

Tabi firmanın AMOLED ekran kullanımını artırıp, işlemci tarafında da kendi Exynos çözümlerini kullanmayı artırması da gündemde. Kendi üretimlerinin kullanılması, cihazlardaki karlılığı yerine göre daha da artırıyor.

Özellikle orta ve giriş segmentindeki Çinli üreticilerle girilen rekabet, üst seviyede de diğer üreticilerin iddialı telefonları sonrasında değişen trendlere ayak uydurması gerektiğini anlayan Samsung, stratejisini değiştirmiş durumda.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir

%d blogcu bunu beğendi: