3. Boğaz Köprüsü’nde selfie çılgınlığı

UEFA’dan Galatasaray’a iyi haber

İsrail’den şok edici Mescid-i Aksa açıklaması

Devlet Bahçeli: ‘Çamurlu olmak başka, çamur olmak başka’

Sakal bırakana 6 yıl

Gündem 30 Mart 2015
303

Çin’de Doğu Türkistanlıların kendi inanç ve kültürlerini unutmaları için her türlü baskı, şiddet ve ceza devam ediyor. Kendisinde başka kimseye yaşam hakkı tanımayan, yaptığı katliamlar ve insanlık dışı cezalar ile gündeme gelen Çin’de, Doğu Türkistan’da yaşayan bir Doğu Türkistanlıya sakal bıraktığı gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası verildi. Bu akıl dışı ceza kararı Çin basınında da yer aldı. China Youth Daily gazetesi, bölgenin güneyindeki Kaşgar’da görülen davada Kaşgar’ın Şamalbağ bölgesinden 38 yaşındaki Mehmet Emin adlı  bir Uygur erkeğin “sakal uzatıp huzursuzluk çıkardığı” gerekçesiyle 6 yıl hapis ve 2 yıl siyasi haklarından mahrumiyet cezasına çarptırıldığı, Mehmet Emin’in eşine ise “peçe takıp burka giydiği” gerekçesiyle 2.5 yıl hapis cezası verildiği bilgisine yer verdi.

SINIRLANDIRILMIŞ SERBEST GİYME ÖZGÜRLÜĞÜ VARMIŞ

Şamalbağ Bölgesi ÇKP.Sekreteri Vang Huai liang’da konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Liang açıklamasında şaşırtıcı bir şekilde ülkelerinde serbest giyme özgürlüğünün olduğunu söyleyerek, ’’Ancak,bu özgürlük  yasalarla sınırlandırılmıştır. Bölgemizde bizim ikna ve rehberliğimiz  sonucunda 100’den fazla Uygur kadın tesettür ve peçelerini atmıştır.’’ dedi.

TESETTÜRLERİ ATTIRIYORUZ

Şamalbağ Bölgesi’nde bir diğer yetkili Pei ise yaptığı açıklamada, ’’Çin’de uygulanan bu tesettür yasağı Fransa başta birçok Avrupa ülkesinde de yürürlüktedir’’ diyerek verilen kararda haklılıklarını savundu.

UYARI VE CEZAYA RAĞMEN İNANÇLARINDAN VAZGEÇMEDİLER

China Youth Daily gazetesinde yer alan haberde,  “2010 yılında erkek sakal bırakmaya, karısı da peçeyle yüzünü kapatmaya başladı” ifadesine yer verilirken Doğu Türkistanlı çiftin birçok defa uyarıldığı ve uyarılara uymadıkları için de yargılanan çiftin “huzur bozmak ve anlaşmazlık çıkarmak” suçundan ceza aldıkları belirtildi.

Edinilen bilgilere göre Çin mahkemeleri, bahsi geçen muğlak ve geniş kapsamlı suç tanımına dayanarak sanıklar hakkında hapis cezasına hükmedebiliyor.

ÇİN’DE SAKAL UZATMA KARŞITI KAMPANYALAR DÜZENLENİYOR

Hong Kong merkezli South China Morning gazetesine göre, Uygur bölgesinde yetkililer tarafından son bir yılda sakal uzatılmasına karşı kampanyalar düzenleniyor. Kampanyalar çerçevesinde kadınlara başlarını örtmeme ve peçe takmama tavsiyeleri yapılıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: