250 kiloluk dram

Irak gazeteci mezarlığına döndü

“Bu işler böyledir”

Mustafa Çelik muhtarlarla buluştu!

Sahte uygulama akıllı telefonları tehdit ediyor

Teknoloji 27 Kasım 2014
351
Kendini Sony’ye ait gibi gösteren dolandırma amaçlı bir uygulama, Google Play’e girmeyi başardı. Hacker’lar, uygulamayı Xperiatelefonlarına onu bir güncelleme gibi göstererek yüklemeye çalışıyorlar.
 
Sony App Backup & Restore adındaki sahte uygulamanın Google Play’in “Uygulamalarım” bölümünde listelenmesi, kullanıcıların kafasını (haklı olarak) karıştırmaya yetti. Uygulamanın orijinal uygulama olmadığını fark etmeyen kullanıcılar, onu Sony’den gelen bir güncelleme sanarak yüklemeye çalıştı.
 
Peki bir uygulama nasıl oluyor da Google Play’de kendisini normal, iyi niyetli bir uygulamanın yerine koyabiliyor? Hacker’lar bunun için Google’ın güvenlikilkelerinde bulunan imzalarla ilgili bir açığı kullanıyorlar ve zararlı uygulamayı Sony’ninkiyle aynı isimle (com.sonymobile.synchub) mağazaya yükleyebiliyorlar. Uygulamayı, orijinal uygulamanın bulunduğu Xperia telefonlara yüklemeniz mümkün olmuyor. Ancak uygulamanın ön-yüklü gelmediği Xperia telefonlar, sahte uygulamayı yükleyebiliyorlar. Kaldırılması mümkün olmayan sahte uygulama, sadece Ayarlar > Uygulamalar altından devre dışı bırakılabiliyor.
 
Sony, konuyla ilgili yaptığı açıklamada sahte uygulamanın Google tarafından engelleneceğini söyledi. Ve Google da, dün gece saatlerinde uygulamayı Google Play’den kaldırdı. Güvenlik uzmanları ise açığı araştırmaktalar. Benzer bir saldırının farklı bir uygulamada çıkma ihtimalinin olup olmadığı ise şimdilik bilinmiyor.

 
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Abdülkadir Aksu hacklendi

Abdülkadir Aksu hacklendi

9 Aralık 2014
257
Bu Tarz Benimde büyük intikam!

Bu Tarz Benimde büyük intikam!

13 Aralık 2014
233
EXPO 2016’da şok olay

EXPO 2016’da şok olay

30 Haziran 2015
374
Güneydoğu’da bir ilk!

Güneydoğu’da bir ilk!

2 Mayıs 2015
342
FIFA 2015 satışa sunuldu

FIFA 2015 satışa sunuldu

20 Kasım 2014
371

%d blogcu bunu beğendi: