Tahkim Kurulu’ndan Beşiktaş’a çok kötü haber

Hamza Hamzaoğlu’nun alacağı ücret belli oldu

Baba ve oğlu aynı kazada öldü

Facebook’ta tehlikeli atışma!

Şah Fırat Operasyonu dünyayı karıştırdı

Gündem 23 Şubat 2015
345

İran resmi ajansı Şah Fırat Operasyonu için Türkiye’nin Suriye topraklarını ihlal ettiği görüşünde. Türkiye’nin operasyonun için ortaya koyduğu gerekçe için “geçersiz” diyen İRNA, ” Türk ordusu, Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi’nin kuşatılması gibi geçersiz bir nedeni öne sürerek, 50 tankla Suriye topraklarına girdi ve bu bölgedeki askerlerini Türkiye’ye intikal ettirdi” ifadelerine yer verdi.

ŞAH DEĞİL MAT OPERASYONU

İran resmi ajansı Türkiye’den Cumhuriyet Halk Partisi’nin söz konusu operasyonu kınadığını aktarark, CHP Genel Sekreter Gürsel Tekin’in operasyonla ilgili kullandığı ifadelere yer verdi. İran’ın resmi ajansı, CHP’li Tekin’in, ” ‘Şah’ değil ‘Mat’ operasyonu olmuştur. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir” dediğini duyurdu.

SALDIRI OLARAK NİTELENDİRİLİYOR

Şah Fırat Operasyonunun yankıları dünya çapında devam ediyor. Alman Spiegel dergisinde yer alan haberde Suriye devlet televizyonundan Türkiye için ‘Ankara bu olayın sonuçlarından sorumludur’ açıklamasının yapıldığı ve operasyonun Suriye tarafından ‘saldırı’ olarak nitelendirildiği yazıldı. Ayrıca haberde, ‘operasyonun İstanbul’daki Suriye Başkonsolosluğu’na bildirilmiş, fakat olur alınmadan harekete geçilmiştir’ iddiasına da ver yerildi. Haberde; Suriye’nin yaptığı açıklamada türbeye olası IŞİD tehdidinin abartıldığı vurgulanırken, Türkiye ile İŞİD arasındaki bağların derine dayandığı, bu yüzden de türbeye bu zamana kadar saldırı olmadığı da iddia edildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: