Emaneti çalmak için komşusunu öldürdü

Türkiye Offroad Şampiyonası başlıyor

Fenerbahçe Ankara’da kayıp 2 – 1

Avrupa Parlamentosu sözde ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısını kabul etti!

Sağlıkçılar Arslan doktoru unutmadı

Sağlık 17 Nisan 2015
315

Denizli’de görev yapan sağlık çalışanları, Gaziantep’te 2012 senesinde hasta yakını tarafından uğradığı bıçaklı saldırı neticesinde hayatını yitiren Dr. Ersin Arslan’ı ölüm yıl dönümünde andığı görüldü. Anma töreninde şiddet kınanırken, 2012 senesinden bugüne kadar ülke genelinde 31 bin 767 sağlık çalışanının saldırıya uğradığı da açıklandı.

HEMŞİRELERDE KATILDI

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi önündeki eyleme; Denizli Tabip Odası Başkanı Gökhan Önem, Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası, Aile Hekimleri Derneği, Türk Sağlık-Sen ve Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Derneği temsilcileri ile doktorlar ve hemşireler katıldı. Geçtiğimiz günlerde ilte yaşanan vukaatda; bir hasta yakınının sandalyeli saldırısı neticesinde parmağı kırılan Aile Hekimi Dr. Mehmet Ali Balcı da eylemde yer aldı.

HER GÜN 30 ŞİDDET İHBARI

Grup adına basın izahını Denizli Tabip Odası Başkanı Gökhan Önem, yaptı. Gaziantep’teki Devlet Hastanesi’nde, 17 Nisan 2012’de bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatan Tabip Odası Başkanı Önem, şiddeti kınadı. Sağlık Bakanlığı’nın şiddete karşı kurulan 113 Beyaz Kod kayıtlarına göre; her ay bine yakın, her gün 30’dan fazla sağlık çalışanına şiddet ihbarı yapıldığını söyleyen Tabip Odası Başkanı Önem, “Bakanlığın kayıtlarına göre, 14 Mayıs 2012’den, 2015 Mart ayına kadar 31 bin 767 sağlık çalışanı şiddete uğramıştır. Bunların 18 bini hekim, 13 bini ise diğer sağlık çalışanlarıdır. Saldırıların üçte biri fiziki saldırıdır. Sağlık Bakanlığı Dr. Ersen Arslan’ın ölümünden bu yana sağlıkta şiddeti önlemeye katkısı olabilecek hiçbir gerçek tedbir almamıştır. Çünkü Sağlık Bakanlığı, sağlıkta dönüşüm için şiddete ihtiyaç duymaktadır. Bugün Türkiye’de sağlıkta kaos vardır. Böyle sağlık sistemi olmaz. Bu şartlarda hekimlik yapılamaz, nitelikli sağlık hizmeti verilemez” dedi. Eylemin akabinde sağlık çalışanları dağıldığı görüldü.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: