Kevin Grosskreutz transferinde ‘Amatör’ hata

Mehmet Akdan gözetleme kulesinde hayatını kaybetti

İnsanlar neden tokalaşır biliyor musunuz ?

Dışişleri Bakanlığı’ndan şok açıklama! Büyükelçi geri çağrıldı

Saatinizi geri almayı unutmayın!

Teknoloji 29 Haziran 2015
656

Dünyanın güneş etrafındaki dönüş hızının yavaşlaması neticesinde saatler yarın 1 saniye yerinde sayacağı öğrenildi… Konuyla ilgili TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Araştırmacısı ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Hasan Esenoğlu’nun dediğine göre, geçen günyanın güneş etrafındaki dönüş hızının yavaşlamasına ilişkin 30 Haziran’ı 1 Temmuz’a bağlayan gece saatlerin 1 saniye yerinde sayacağını ifade etti.

Bu gecede saatlerin tam 23.59.59’da 2 kez aynı saniyeyi göstereceğine dikkati çeken Esenoğlu, düzenlemenin 1972 senesinden beri 25 kez yapıldığını belirterek, böylece geçen dünya saatine 1 saniyenin daha eklenmiş olacağını, geçen dünyanın yavaşlamasının yol açtığı gün ve mevsim kaymasından doğan artık zamanın da bu yöntemle kapatılacağını açıkladığı görüldü.

Zaman kavramlarının ve sistemlerinin birbirleriyle uyumunu sağlamak için zaman zaman düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu aktaran Esenoğlu, takvimlerde senede 6 saatlik, yaz uygulamalarında ise 1 saatlik bir düzenleme yapıldığını hatırlatarak, daha hassas zaman ölçekleri için ise zaman ölçeklerinde 1 saniyelik bir düzenlemeye gidileceğinden bahsetti.

Daha sonra Esenoğlu açıklamalarına şöyle devam etti: ” Saniye sıçraması işlemi, saatlerin bir saniyeliğine yerinde sayması ile yapılır. Böylece dakikanın karşılığı olan 60 saniye, 1 saniye ekleme ile 61 saniyeye sıçrayacak. Saniye sıçraması ile 1 dakika 60 yerine 61 saniyeye eşitlenmiş olacak” diye konuştu.

Saniye sıçramasının gerekli görülen yıllarda haziran veya aralık ayları sonunda yapıldığını anlatan Esenoğlu, düzenlemenin bu aylarda yapılmasında, okulların kapalı olması, geçen dünya nüfusunun kuzey ve güney yarım kürelere dağılımı gibi unsurların tesirli olduğunu açıkladı..

Esenoğlu, saniye sıçramasının teknolojik sıkıntılara yol açıp açmayacağına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptığı görüldü:

“Her 5 senede 3 kez yapıla geldiğinden saniye sıçraması olağanlaşmıştır. Henüz küresel boyutta teknolojik sıkıntı yaşattığı duyulmamış ve elektronik yaşamı felç etmemiştir. Saniye sıçramasını dikkate alan yazılımlar sayesinde teknolojik sistemlerde olası tesiri önlenmektedir, arızalara da yol açmamaktadır tıpkı yaz saati uygulamasına uyumlu PClarımız gibi.” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: