Akşener’i yedirtmeyiz!

Kayıp Mehmet Akkol bakın nerede bulundu

Kafasına saplanan demir 20 yıl sonra çıkarıldı

Bedelli askerlik rafa kalktı

Rusya hızla fakirleşiyor

Gündem 3 Mayıs 2015
297

Rus ekonomisinin yaşadığı kriz vatandaşın cebine de net şekilde yansıdı. Rusyalılar ceplerindeki parayla geçen sene aldıkları ürün, mal ve hizmetlerin bu yıl ancak yarısını alabiliyor.  Vedomosti gazetesinde yer alan habere göre, Rusya’da 2015 yılının ilk çeyreğinde halkın gelirlerinde mal ve hizmet alımlarının payı yüzde 78,1 olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde ise bu oran yüzde 82,3 düzeyindeydi.

GELİRLER DE DÜŞTÜ

Yapılan araştırma ve incelemelerde gelirlerde de düşüşün yaşandığı görüldü. İlk çeyrekte halkın reel gelirlerinde yüzde 1,4 oranında azalma oldu. Kişi başı düşen milli gelir (27 bin 251 ruble / 540 dolar) satın alınabilen ürünleri bazında Rusya vatandaşlarının alım gücü bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 5 ila 35 oranında geriledi.

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞİYOR

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın verilerine göre, tüketici güven endeksi ilk çeyrekte yüzde 32’e kadar düştü. Bu oran 2009’un ilk çeyreğinde yüzde 35 idi. Rusya’da ekonomik kriz halkın tüketim ve birikim alışkanlıklarını da değiştirdi. Rusya İstatistik Dairesi’nin (Rosstat) verilerine göre, Rusya vatandaşlarının alım gücü son yılda yüzde 35 geriledi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: