200 bin paket sigarayı Tır’da böyle buldular

Baba ve oğlu aynı kazada öldü

Adriana Lima Türkiye’de

Balıkesirspor’de yaprak dökümü başladı

Putin’den flaş IŞİD açıklaması

Gündem 16 Nisan 2015
274

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, IŞİD’in Rusya’ya doğrudan bir tehdit oluşturmadığını dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Direkt Hat” isimli canlı televizyon programında Rus yurttaşlardan gelen soruları yanıtlandırdı. Bir soru üstüne IŞİD’in Rusya’ya doğrudan bir tehdit oluşturmadığını söyleyen Putin, kendilerini asıl endişelendiren şeyin IŞİD üyeleri arasında Rus yurttaşlarının bulunması olduğunu dedi. Putin, “IŞİD’e katılan Rus yurttaşları eğitim aldıktan akabinde topraklarımıza dönebilir. Bizi asıl endişelendiren şey bu” dedi.

Bu gibi pozisyonlara karşı özel güvenlik servisinin aktif bir şekilde çalıştığından bahseden Putin, “Hepsinin ismini bildiğimizi söyleyemem lakin yaklaşık kaç kişi olduklarını, nerede savaştıklarını, nerede eğitildiklerini biliyoruz” sözlerini dedi.

Putin, başka bir soru üstüne de Ukrayna’da Rus askeri birliklerinin bulunduğu ve Moskova hükümetinin ülkedeki isyancıları silahlandırdığı müddealarını reddetti. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun Ukrayna’nın Donbas bölgesinde isyancıların kontrolü altındaki yerleri Rusya’nın almasını teklif ettiğine yönelik söylentileri de iftiraladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Orada pek çok sorun var ve mevcut Kiev ytesirlilerinin Donbas’taki sosyal dengeyi veya ekonomiyi düzene sokma isteği olduğunu göremiyoruz” diye konuşarak, Donbas’ın bir blokaj altına alındığını dedi. Putin, “Ukraynalı ytesirlilerin Donbası kendi elleriyle izole ettikleri söylenebilir. Bu trajik bir problem” dedi.

Putin bir diğer soru üstüne de Boris Nemtsov’un öldürülmesini emreden kişilerin asla bulunamayabileceğini dedi. Rus önder, cinayeti “utanç verici” olarak nitelendirerek sert bir dille kınadı.

RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLAR

AB ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından Rusya’ya yönelik yaptırımların yakın bir zamanda kaldırılmasını beklemediğini ifade eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Bu pozisyonu, gelişmenin yeni bir seviyesine geçmek için kullanmalıyız” dedi.

Rus ekonomisinin resesyondan yaklaşık 2 yıl veveyaha kısa bir süre içerisinde çıkabileceği mesajını vererek, Rus tarımının güçlendiği ve ithal Batılı yiyeceklerin yerini almaya başladığını dedi.

İRAN’A SATIŞ YASAĞI KALDIRILAN FÜZELER

Rusya’nın İran’a S-300 hava savunma füzelerinin satımına izin vermesine yönelik bir soruyu da yanıtlandıran Putin, füzelerin, BM’nin İran’ın nükleer programına ilişkin yaptırımlar altında yasaklanan ihracat ürünleri listesinde yer almadığını öne sürdü. Putin, bu adımı, İran’ın “anlaşmaya varmaya istekli olduğunu gösterdiği” gerekçesiyle attığını belirterek, “S-300 füzeleri İsrail’e herhangi bir tehdit oluşturmuyor. Bu tek başınaca savunma amaçlı bir silah” dedi. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
İngiltere’de terör artıyor

İngiltere’de terör artıyor

14 Mayıs 2015
280
Bursaspor yeni sezona hazır

Bursaspor yeni sezona hazır

4 Ağustos 2015
421
IŞİD’in yeni hedefi Almanya

IŞİD’in yeni hedefi Almanya

10 Kasım 2014
295

%d blogcu bunu beğendi: