İphone kullananlar dikkat !

Kerkük kan gölüne döndü! 2 Ölü, 27 Yaralı

Ösym’den uyarı!

Zorlu LYS süreci sona erdi

Psikolojik yorgunluk nasıl anlaşılır

Genel 20 Aralık 2014
353

Kronik yorgunluk sendromu olarak da isimlendirilen psikolojik yorgunluk, uzun bir süredir devam eden halsizlik ve baş ağrısı ile kendini gösteren bir problemdir. Psikolojik yorgunluğun bu ilk belirtileri zaman içinde artış gösterir ve bu belirtilere başka şikayetlerde eklenir.
Psikolojik yorgunluk sorununda görülen halsizliğe birçok belirti eşlik etmektedir. Psikolojik yorgunluğun belirtisi olan aşırı halsizlik durumu 4 aydır geçmiyorsa, kronikleşmiş demektir. Psikolojik yorgunluğun belirtilerine kısa süreli hafıza ve konsantrasyonda ileri derecede bozukluk, kas ve boğaz ağrısı, hassas lenf düğümlenmesi, şişlik ve kızarıklık olmaksızın eklemlerde ağrı, rahatsız uyku, gün boyu süren kırgınlık hali ve baş ağrısı gibi semptomlar da eşlik eder.

ZİHİNSEL YORGUNLUK SEBEP OLUYOR
Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul; bütün hafta yorgun olan, hafta sonunu yatarak geçiren bir kişinin kendini dinlenmiş hissetmemesinin nedeninin, psikolojik yorgunluk olduğunu ve bu yorgunluğun dinlenerek geçmediği söyledi. İnsanın sadece fiziksel aktivite ile yorulmadığını, günlük hayatın stresinin, üzüntünün, kendisine zaman ayırmadan sürekli bir şeylerle uğraşmasının sonucunda zihinsel yorgunluğun oluştuğunu belirtti. Dr. Yurdakul; “Kişinin tek düze çalışması, kendisine ait hobilerinin ve uğraşlarının olmaması sonucunda zihinsel yorgunluk da eklenir. Zihinsel yorgunluk bir süre sonra isteksizliğe, halsizliğe, baş ağrılarına, vücut ağrılarına, hazımsızlığa, uyku sorunlarına yol açar ve psikolojik sıkıntıların üzerine bir de endişeler eklenir. Kişi sabahları yataktan zor kalkar, güne yorgun başlar, akşamları yorgunluğu artmakta ve dinlenmeye çalışıp dinlenememektedir. Yorgunluk nedeniyle, kendisini fiziksel aktivitelerden geri çeker, arkadaşlarının gittikleri yerlere gitmez, en ufak fiziksel aktivite göstereceği durumlardan kaçınıp kendisini dinlenmeye çeker ve bu durum kendisini daha da yorgun hale getirir” dedi.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
İzmir’de göz banyosu

İzmir’de göz banyosu

5 Şubat 2015
318

%d blogcu bunu beğendi: